Білорусь є частиною оборонної сфери РФ — Кремль

Білорусь є частиною оборонної сфери РФ — Кремль

У відносинах України та Білорусі з’явився новий подразник.

Александр Лукашенко заявив, що Білорусь закупить у Росії зброї більш ніж на 1 мільярд доларів, яка нібито потрібна Мінську для розміщення біля кордону з Україною. Також він анонсував купівлю російських зенітно-ракетних систем С-400. Реалізація цих планів суттєво змінює безпекові розклади для України.

Відносини РФ та Білорусі

Від початку вересня Кремль нарощує тиск на Білорусь. 9 вересня відбулася п'ята цього року зустріч Путіна та Лукашенка, під час якої було заявлено про узгодження 28 дорожніх карт інтеграції РФ та Білорусі. І хоча документи мають бути ще підписані у Москві, контури Союзної держави почали вимальовуватися усе чіткіше.

Кремль використовує слабкість Лукашенка для того, щоб змусити його піти на поступки, необхідні Москві.  Кремлю потрібні додаткові перемоги в інтеграції Білорусі. Перемоги, які можна буде "продати" російським виборцям та Заходу вже сьогодні. 

Путіну вкрай важливо провести вибори, легітимність яких буде визнана у світі. На досягнення цієї мети, серед іншого, налаштована і нова політична зброя Кремля – газопровід "Північний потік-2". Головною ціллю ПП-2 стає навіть не Україна, а саме Європа.

Ще один інструмент для того, щоб Захід не критикував російські вибори – спільні військові навчання РФ та Білорусі "Запад-2021", які військові експерти називають наступальними і аж ніяк не оборонними.

Анонсоване посилення військової співпраці РФ та Білорусі становить загрозу не лише для України

Під загрозою країни ЄС, передусім Польща та Литва. Останніми місяцями саме на ці країни прийшлася гібридна агресія мігрантами, в якій була задіяна Білорусь. 

З точки зору Кремля, Білорусь є частиною оборонної сфери РФ. Лукашенко це чітко відчуває, заявляючи про узгодження переліку озброєння, яке до 2025 року буде поставлено в Білорусь.

"Це близько десятка літаків, частина нам вже надійшла, це кілька десятків вертольотів, Тор-М2. Великі обсяги. Це говорить про те, що і ми, і Російська Федерація дуже серйозно сприймаємо цей західний напрямок, де ми знаходимося безпосередньо в зіткненні з натівськими військами", - каже він.

Лукашенко згадує й про Україну: 

"Слава богу, зараз у нас повністю комплексами С-300 перекритий периметр на західному напрямку. Але, як ви знаєте, у нас додався і південний напрямок. Ми з білоруськими генералами і росіянами обговорювали цю тему. Нас починають з півдня підігрівати. А що ще буде... Ми повинні готуватися - 1200 км кордону з Україною, тому нам доведеться закривати і цей периметр. І ми якраз говорили про те, що С-400 нам дуже згодяться. І він (Путін. - Ред.) дав доручення міністру оборони, щоб з нашими пропрацювали ці питання для того, щоб можна було поставити ці комплекси нам".

У Києва є шанс використати цю ситуацію на користь собі. Перехід білоруського шантажу на новий рівень дає змогу Україні порушувати питання про збільшення західної допомоги, в тому числі розширення поставок сучасної зброї.

Шантаж мігрантами навчив Захід, що не варто недооцінювати рівень неадекватності білоруського режиму.

Читайте также: