Матвієнко Володимир

Дата народження: 05.01.1938

Володимир Павлович Матвієнко - український фінансист, банкір, перший голова правління Національного банку України (1991-1992), голова правління Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку (Промінвестбанк, 1992-2008). Професор (1992). Герой України (2004).

Місце народження. Освіта. Народився у селі Білка Коростенського району Житомирської області у селянській родині. У 1959 році закінчив Київський фінансово-економічний інститут за спеціальністю 'фінанси і кредит'. У 1967 році - аспірантура Київського інституту народного господарства.

Кар'єра. У 1959 році почав працювати кредитним інспектором Жданівського відділення Промбанку СРСР. Пізніше працював ревізором, керуючим Артемівським відділенням, заступником керуючого Донецької обласної контори та керуючим Дніпропетровської обласної контори Стройбанку СРСР, заступником керуючого Української республіканської контори Стройбанку СРСР, а в 1982-1987 рр. - її керівником.

1987-1991 рр. - голова правління Українського республіканського банку Промстройбанку СРСР.

1991-1992 рр. - голова правління Національного банку України. На цій посаді Володимир Матвієнко запам'ятався введенням купонів багаторазового використання (купоно-карбованців), що виконували функцію грошової одиниці України до введення в 1996 році національної валюти гривні.

1992-2008 рр. - голова правління Українського акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку (Промінвестбанк України, ПІБ).

У 1997 році заснував Київський інститут банківської справи, був його ректором протягом 14 років.

Активи і стан. Володимир Матвієнко був одним з найбільших акціонерів Промінвестбанку. Як повідомлялося у деяких ЗМІ, голова правління і члени його сім'ї контролювали близько 70-75% акцій ПІБ, що входив до числа найбільших і успішних банків України.

У лютому 2008 року журнал Фокус поставив Володимира Матвієнка на 21-е місце списку найбагатших українців, оцінюючи його стан в $1,015 млрд і зазначивши, що роком раніше він становив $995 млн.

Декілька місяців потому співвласник ПІБ опинився на 20-й позиції рейтингу вітчизняних багачів, складеного виданням Кореспондент. Журнал відзначив, що окрім Промінвестбанку Володимир Матвієнко і його син Павло контролюють банк Національний кредит. За даними видання, активи голови правління ПІБ склали $1,43 млрд, причому за рік вони не зросли, а, навпаки, зменшилися - на $520 млн.

У жовтні 2008-го в результаті масованої інформаційної атаки Промінвестбанк стикнувся з активним виведенням депозитних коштів. Національний банк України вирішив рефінансувати Промінвестбанк на суму 5 млрд грн, припинити видачу клієнтам вкладів і вести тимчасову адміністрацію.

Паралельно ЗМІ повідомили, що накануні рішень НБУ сім'я Володимира Матвієнка отримала кілька пропозицій щодо купівлі ПІБ. Зокрема, серед можливих інвесторів називали голову Дельта Банку Миколу Лагуну і президента російської інвестиційно-фінансової групи Інтелінкс Дмитра Клюєва (за даними КомерсантЪ-Україна). Однак угода не відбулася.

У кінці кінців ситуація з Промінвестбанком розрішилася: банк викупили російські інвестори (у особі державного Зовнішекономбанку, ВЕБ) спільно з афілійованою братами Андрієм та Сергієм Клюєвими австрійською холдинговою компанією Slav AG. Після збільшення капіталу банку в жовтні, російський ВЕБ збільшив свою частку з 75%+3 акції до 93,84%.

Таким чином, частка ТОВ 'Сигнус' (дочірньої компанії SLAV AG, раніше бенефіціарного власника) зменшилася з 14,8% - до 3,63%, частка сім'ї Володимира Матвієнка - 1,28%, частка інших акціонерів становила 1,25%.

Також Володимиру Матвієнку належав і банк Національний кредит, яким на 1 квітня 2009 р. володіли: Промінвестбанк (ПІБ, 34,75%), придбаний російським Зовнішекономбанком (ВЕБ), СК 'Вексель' (31,51%), створена ПІБ, колишній співвласник ПІБ Павло Матвієнко (11%). В результаті складної угоди з викупу нинішніх і нових акцій, Андрій Оністрат і бізнесмены Андрій і Сергій Клюєви отримали у вересні приблизно по 48% акцій банку, після чого Андрій Оністрат збільшив свою частку до 94% акцій. 28 серпня 2015 р., НБУ прийняв рішення про відзив банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ 'Банк Національний кредит'.

Регалії. Нагороджений орденами Дружби народів (1986), 'За заслуги' III ступеня (1996), князя Ярослава Мудрого IV і V ступенів (2002, 1997).

У 2004-му указом президента Леоніда Кучми удостоєний звання Героя України (з врученням ордена Держави).

Багаторазовий переможець рейтингу популярності і якості 'Золота Фортуна', володар премії 'Прометей Престиж' обласної програми 'Людина року - 1999' у номінації 'Фінансист року' і т.д.

Творчість. Володимир Матвієнко - заслужений діяч мистецтва України, член правління А