Українці зіткнулися з проблемами працевлашування та повертаються працювати за кордон

Пандемія COVID-19 суттєво позначилася на міжнародній мобільності та мала значний вплив на тренди міграції українців.

На цьому у публікації «Міграція в Україні: факти і цифри 2021» наголосила Міжнародна організація з міграції (МОМ), Агентство ООН з питань міграції. Торік кількість перетинів кордону українськими громадянами у напрямку виїзду становила 11,2 мільйона, що утричі менше, аніж у 2019 році. Особливо помітно скоротилася чисельність поїздок до Російської Федерації – у 5,5 раза. Також суттєво зменшилася чисельність українців, які мають намір найближчим часом виїхати на роботу за кордон: у 2020 році таких було 12% проти 16,4% у 2019 році.

Згідно з аналізом, викладеним у публікації МОМ, пандемія COVID-19 і пов’язані з нею обмеження транскордонної мобільності не зупинили трудову міграцію повністю, однак зробили цей процес важче здійснюваним. Близько 10% із 300–400 тис.  трудових мігрантів, які повернулися додому навесні 2020 року, зіткнулися з труднощами у пошуку роботи і, здебільшого, повернулися до країн працевлаштування за першої можливості.

«Очікуваними наслідками пандемії стали зростання популярності сусідніх держав як країн призначення трудових мігрантів, перехід до більш організованих і врегульованих форм міграції та триваліший період перебування за кордоном», – зазначила консультантка МОМ Олена Малиновська, задіяна у підготовці звіту.

«Україна зіткнулася з тими самими викликами, пов’язаними з управлінням міграцією, що й багато інших країн. Будучи країною походження мігрантів, які шукають кращого працевлаштування й умов життя за кордоном, Україна також є транзитною державою на шляху мігрантів до ЄС і водночас країною призначення, – зазначив Ан Нгуєн, Голова Представництва МОМ в Україні. 

– Національна та міжнародна спільнота потребують надійних і детальних даних, які відображають складність і швидку динаміку руху людей. Ці дані становлять підґрунтя для формування політики, практичних засад та громадської думки стосовно міграції у програмах гуманітарного реагування та розвитку, а також інших галузях, щоб не залишити нікого осторонь», – додав він.

«Синергія нашої багаторічної співпраці з МОМ дає дуже якісні результати. До кінця року ми плануємо запустити процес розробки інформаційної підсистеми, до розбудови якої була залучена і МОМ. Це дасть можливість оцифрувати всю статистику за попередні роки і розпочати процес збору даних в автоматизованому порядку. Як наслідок, у подальшому буде створено своєрідний інформаційний конструктор, що дозволить усім зацікавленим сторонам аналізувати статистику щодо міграційних процесів в Україні», – зазначив під час презентації публікації Заступник Голови Державної міграційної служби України Сергій Донський.

У публікації МОМ зібрано останні статистичні дані щодо міграції та наводиться аналітична оцінка рушійних сил, позитивних і негативних наслідків міграції, а також потреб і вразливостей мігрантів. Також значну увагу приділено питанню внеску українських мігрантів в економіку і розвиток країни, підкреслюючи основний принцип МОМ, згідно з яким гуманна і впорядкована міграція приносить користь мігрантам і суспільству.