Аудит засвідчив, що Український гідрометцентр потребує технологічної реформи

Про необхідність термінового реформування національної гідрометеорологічної служби (далі НГМС) розповів директор Українського гідрометеорологічного центру Микола Кульбіда, коментуючи її стан та результати аудиту. Аудит здійснювався за наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Державною службою України з надзвичайних ситуацій, було виявлено, що за останніх 25 років науково-технічна та технологічна бази НГМС не оновлювались та наразі знаходяться в критичному стані. В результаті, НГМС не в змозі в повній мірі надавати якісні послуги із прогнозування змін стану довкілля (погоди, гідрології, якості повітря та вод, тощо), попередження природних катаклізмів для ключових об'єктів критичної інфраструктури: авіації, військово-морського флоту, практично всіх галузей економіки України для їх ефективного функціонування, повідомляють "Українські новини".

Гострою проблемою НГМС є стан гідрометеорологічних об'єктів, багато з яких знаходяться в незадовільному стані. Окрім того, що в Україні знаходиться лише 4 метеорологічні радіолокатори, їхній технічний ресурс перевищено майже у вісім разів, аерологічних станцій у дев'ять. Також вичерпали свій ресурс понад 90% вимірювачів висоти хмар, вимірювачів параметрів вітру та дальності видимості, оскільки більшість з них була виготовлена у 1980-тих роках минулого століття. Автоматизовані показники реєстраторів рівня води є лише на 21 гідрологічному пункті із 406.

Основу системи спостережень за станом погоди в Україні складають 162 пункти проте така кількість є неостатньою для проведення якісного гідрометеорологічного спостереження та обслуговування споживачів відповідною інформацією, а відсутність фінансування не дозволяє проводити будівництво нових і здійснювати капітальний ремонт існуючих об'єктів.

"Для прикладу, відсутність вимірювання висоти нижньої межі хмар на авіаційних метеорологічних станціях створює загрозу безпеці пасажирів під час посадки літаків, аналогічно недостатність спостережень за метеорологічної дальністю видимості може взагалі припинити за певних метеорологічних умов функціонування аеродрому", пояснив очільник Українського гідрометеорологічного центру.

За оцінками міжнародних експертів, своєчасне використання точної гідрометеорологічної інформації, у тому числі про загрозу виникнення небезпечних гідрометеорологічних явищ різних рівнів дає можливість зменшити економічні втрати в різних галузях національної економіки в середньому на 30 40%.

"Тому наразі ми маємо гостру потребу в повному оновленні та переоснащенні технологічної бази НГМС, ми зобов´язані привести ефективність функціонування НГМС України до вимог Європейського Союзу та Всесвітньої Метеорологічної Організації", підсумував очільник Українського гідрометеорологічного центру.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

29