Через неефективне планування Марченка робота з МВФ опинилася під загрозою - ЗМІ

Перед завершенням фінансового року Міністерство фінансів вирішило офіційно порушити Меморандум із Міжнародним валютним фондом. Відомство Сергія Марченка має намір витратити до кінця року весь залишок коштів, отриманих від МВФ за "ковідною" програмою, хоча в меморандумі йдеться про те, що вони мають залишитися на рахунках уряду, пише видання "Дело". Такі дії Мінфіну ставлять під загрозу продовження програми 2022 року, вважає видання.

Журналісти нагадують, що в серпні 2021 року Україна в рамках розподілу спеціальних прав запозичень (SDR) отримала від МВФ в еквіваленті $2,7 млрд. Фактично це була безоплатна "допомога" від фонду країнам-учасникам для підтримки економіки в складних постпандемічних умовах. У вересні 2021 року Мінфін уже використав $1,3 млрд із цих коштів на фінансування дефіциту бюджету - на погашення та обслуговування зовнішнього боргу.

У Меморандумі, підписаному в листопаді, було сказано, що Україна має намір зберегти залишок спеціальних прав запозичень як буфер проти майбутніх ризиків. Проте міністр Марченко практично відразу ж порушив це зобов'язання перед МВФ, вважають автори матеріалу.

Як повідомили у прес-службі Мінфіну інформагентству "Інтерфакс-Україна", станом на середину грудня 2021 року, відомство Марченка вже використало практично весь залишок коштів, отриманих від МВФ $2,45 млрд із отриманих $2,7 млрд. Більше того, до кінця 2021 року Мінфін планує використати $250 млн, що залишилися. "Перефразуючи текст з Меморандуму, використавши залишок коштів від МВФ, міністр Марченко фактично "обнулив" "буфер проти майбутніх ризиків, який повинен був допомогти підтримувати цілі за зовнішньою стабільністю", - йдеться у статті.

Серед причин такого стану справ журналісти називають неефективне планування Мінфіном програми запозичень. І як результат нестача коштів на покриття навіть обов'язкових, захищених витрат у грудні, про що неодноразово попереджали експерти.

"Згідно з офіційними даними Держказначейства… сума недофінансованих витрат до кінця року від плану становила 135 млрд грн (при загальних витратах, запланованих на місяць - близько 190 млрд грн з урахуванням традиційної грудневої паніки серед розпорядників). При цьому 12 млрд грн - це витрати, за якими платіжки вже подано, але гроші взагалі не проведені, тобто їх потрібно додати до суми загального недофінансування", - йдеться у статті.

Альтернативні джерела наповнення бюджету не працюють: план приватизації провалений, "боротьба з контрабандою" незважаючи на санкції РНБО не призвела взагалі до жодних результатів. За оцінками голови податкового комітету Ради, "просідання" з митних надходжень через це становить мінімум 50 млрд грн. Ще близько 40-50 млрд - це оціночні обсяги втрат бюджету від "скруток" ПДВ.

"Саме тому залишки на рахунках від коштів МВФ - незважаючи на обіцянки зберегти їх як "буфер" проти майбутніх потрясінь - виявилися Мінфіну Сергія Марченка дуже не зайвими. Інша справа, що таке "фривольне" ставлення до паперів, підписаних із ключовими кредиторами країни, може призвести до посилення подальших умов співпраці", - вважає автор статті.

За словами самого міністра, у 2022 році за рахунок МВФ планувалося закрити майже половину потреби у зовнішньому фінансуванні за значно нижчою ціною, ніж операції на ринку. Сума, на яку розраховує Мінфін - це $2,2 млрд у рамках чинної кредитної програми stand-by, перегляди програми пройдуть у березні та червні. Тепер ця програма опинилася під загрозою.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

132