"Чимало лікарень в Україні не можуть надати допомогу. Це лише будівлі з вивісками" - експерт

Пандемія коронавірусу виявила позитивні й негативні сторони української медицини. Велика кількість лікарень в Україні не може надати реальну допомогу хворим на ковід. Водночас пандемія довела, що медична реформа працює медзаклади, що борються з коронавірусом, отримали стабільне фінансування.

Про це в інтерв'ю журналу "Країна" розповів експерт в галузі медицини Павло Ковтонюк.

"Ефекту в медицині та суспільстві загалом від пандемії не побачимо, каже він. Вона прискорила певні тенденції. Більші й серйозніші за неї. Поляризація суспільної думки була й раніше, але прихована, спляча. Не було питання, щодо якого люди мали займати позицію. Коли ж воно постало розділилися на табори. Те саме стосується нашої медицини".

Пандемія виявила негативні й позитивні якості вітчизняної медицини, вважає експерт.

Подписывайтесь на наш телеграм канал новостей - INKORR

"Мені вона продемонструвала те, про що наша команда говорила, ще перебуваючи в Міністерстві охорони здоров'я. І що сприймалося агресивно. А виявилося правдою. Величезна кількість лікарень в Україні це тільки будівлі з вивісками, які не можуть надати людині допомогу. Бо мають фінансування тільки на утримання приміщень. Але там немає умов для лікування, не вибудувана система, персонал не знає, що робити, коли потрапляє людина з ковідом. Під час зимового спалаху хворих везли в конкретні заклади, про які знали, що там є анестезіолог і медсестри, які можуть дати раду", розповідає він.

Є позитивні моменти пандемія показала, що реформа триває і має силу, наголошує Ковтонюк.

"Зараз Національна служба здоров'я напряму працює з кожною лікарнею в країні. Була можливість швидко сформувати ковідний пакет оплати і профінансувати заклади, які найкраще справляються з коронавірусом. Отримали стабільне постачання й могли не перейматися через гроші. До реформи ці кошти проходили б через купу чиновників, сесії місцевих рад, губилися по дорозі. Був би той самий героїзм лікарів, що бачимо зараз, але без фінансування. Зараз лікарі ковідних лікарень мають нормальну зарплату й бюджет для закупівлі необхідного", підсумовує він.

Повне інтерв'ю з Павлом Ковтонюком читайте у журналі "Країна"

1 квітня цьогоріч стартував другий етап медреформи. Комунальні медзаклади отримують кошти за договорами з НСЗУ що більше пацієнтів, то краще фінансування. Лікарні мають фінансування на ті послуги, які передбачили в договорах із Національною службою здоров'я України.

У рамках реформи діє Програма медичних гарантій 27 пакетів безплатних медпослуг. На її реалізацію виділили 72 млрд грн. Надають безплатну первинну, госпітальну, екстрену, спеціалізовану амбулаторну й паліативну допомогу та реабілітацію. Також діє повна або часткова оплата препаратів за програмою "Доступні ліки". Направлення на безплатну консультацію вузькопрофільного спеціаліста видає сімейний лікар.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!