Допомагають перейти на українську – створили безплатні розмовні клуби

З початком повномасштабного вторгнення РФ питання російської культури та мови в Україні знову стало одним із найгостріших у суспільстві. Днями мовний омбудсмен Тарас Кремінь повідомив, що на тимчасово захоплених територіях забороняють розмовляти українською, знищують українську літературу та не дозволяють проводити навчання державною. Верховна Рада приймає ряд законів, щоб мінімізувати вплив агресора через мову наприклад, заборонили російську музику у публічних місцях.

Також українців заоохочують переходити у повсякденному спілкування на державну мову. Тому в країні запускають ініціативи для того, щоб люди переставали говорити російською. Одна із таких безплатні розмовні клуби "Єдині", які запустила громадська ініціатива "Навчай українською" за підтримки Тараса Креміня.

Gazeta.ua у десяту річницю "Мовного майдану" дізнавалася, як працює методика навчання та кому можна долучатися до проєкту.

"Єдині" що це

Проєкт "Єдині" передбачає 28 днів підтримки залучених волонтерів-наставників у переході на українську мову.

"Для багатьох учасників головною причиною переходу на українську стала війна. Боротьба змусила нас задуматись про ідентичність, складовою якої завжди була мова. Нині наша команда докладає максимум зусиль для того, щоб допомогти якомога більшій кількості людей перейти на українську", розповів співзасновник проєкту Іван Капелюшник.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні стали більше спілкуватись українською опитування

Учасники щодня отримують завдання та навчальні матеріали, які допомагають подолати мовний бар'єр.

Протягом усього курсу відбуваються онлайн-заняття. Тому місце розташування учасників не має значення. Паралельно також проходять живі зустрічі.

"Курс відбуватиметься онлайн щодня впродовж 28 днів, тому долучитися може кожен охочий. Живі зустрічі проходять там, де зараз мешкають тимчасово переміщені особи. Насамперед західні області України. Уже підтвердили участь 10 громад", пояснила Наталка Федечко, співзасновниця ініціативи "Навчай українською".

Про міста, у яких заняття проводять офлайн, можна дізнатися вже після реєстрації на курс.

Учасники, крім безпосередніх занять, отримують цілодобову онлайн-підтримку від модераторів та спілкування з психологом.

До проєкту залучені вже 250 волонтерів. У команді проєкту також фахівці сфери. Наприклад, Марʼяна Лелик письменниця, поетеса, літературна редакторка, тренерка з ейдетики (прийоми розвитку пам'яті через образне і асоціативне мислення Gazeta.ua).

"Нам вдалося унікальною методикою охопити вже понад 17 тисяч учасників, 15 міст та територіальних громад, більше 250 волонтерів та 56 вчителів. Окрім занять для учасників, передбачені тренінги для модераторів розмовних клубів", додала операційна директорка проєкту "Єдині" Софія Денисюк.

Що говорять учасники

За два курси розмовних клубів вже майже 15 тисяч осіб перейшли на українську. На останній, зокрема, зареєструвалися 3146 учасників з різних куточків країни. Офлайн розмовні клуби другого курсу пройшли у 12 громадах Львові, Тернополі, Чернівцях, Дніпрі та інших.

"Я змогла перейти на українську і з'явилося відчуття впевненості при спілкуванні. Проєкт дає не лише цікаві завдання, посилання на українських акторів, блогерів. Найважливіше - кожен відчуває підтримку", розповіла учасниця Тетяна Суботіна.

Серед учасників курсів також були і люди з інвалідністю. Наприклад, одна із них, із вадами зору, отримувала аудіо-завдання.

Як приєднатися

Кожен курс розмовних клубів починається у перший понеділок місяця. Третій стартує четвертого липня.

Зареєструватися на курс можна онлайн ще впродовж тижня. Після цього з кожним учасником звʼязуються організатори.

Модератори проєкту "Єдині" індивідуально працюють з тими, хто пізніше доєднується.

З 16 липня набуває чинності частина друга та шоста статті 27 закону про мову. Згідно з новими нормами, українська мова має стати мовою веб-ресурсів та інтерфейсів користувача. Про це повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Уповноважений із захисту державної мови посадова особа в Україні, статус якої визначає Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Завданнями Уповноваженого є захист української мови як державної та захист права громадян України на отримання державною мовою інформації та послуг у сферах суспільного життя.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

22