Гривні - 25 років: відкрили музей української валюти

2 вересня на Контрактовій площі у Києві відкрили виставку "Музей гривні просто неба".

"Рівно 25 років тому, 2 вересня 1996 року, народилася сучасна національна валюта гривня. Ми постійно працюємо над її оновленням та осучасненням. Сьогодні в обігу перебуває вже четверте покоління національної валюти з найсучаснішими захисними елементами, більше того - з українським льоном у складі", розповів голова Національного банку України Кирило Шевченко під час відкриття виставки.

Грошова реформа тривала два тижні з 02 до 16 вересня 1996 року. У цей період купонокарбованці обмінювали на гривню. За ці два тижні Нацбанк увів у готівковий обіг банкноти на суму понад 3,1 млрд грн.

Зараз в обігу України перебуває готівки на загальну суму 594 млрд грн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перші гривні надрукували в Німеччині

"У 1996 році Нацбанк зайняв непохитну позицію грошова реформа не повинна мати конфіскаційний характер. Ми пропонували наперед оголосити про проведення обміну купонокарбованців на нову валюту, чесно та відкрито обміняти грошове багатство людей. Так, на щастя, і сталося. Людям, які не встигли обміняти купонокарбоваці за два тижні, Нацбанк їх обмінював ще й через рік-два. Це створило фундамент для подальшого успішного розвитку національної валюти", сказав третій президент Віктор Ющенко. Був головою НБУ у 1993-2000 роках.

Після прийняття незалежності України, 12 листопада 1992-го указом президента Леоніда Кравчука припинили використання радянського рубля. Єдиним платіжним засобом став український карбованець - купон. Того року створили Державну комісію для проведення грошової реформи в Україні.

25 серпня 1996 року вийшов указ президента України Леоніда Кучми "Про грошову реформу в Україні". Відповідно до нього грошову реформу проводили з 2 до 16 вересня. У перший же день реформи за встановленим курсом перерахували в гривні ціни, тарифи, заробітну плату, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, установ та організацій, а також вклади громадян.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

5