Хризантеми в горщиках не годяться для розмноження

Кущі на зиму накривають хвойними гілками

 Хризантеми не обміняю, ні на які квітки. Якими гарними не були б рози чи лілії, вони цвітуть гуртом з усіма. А ті в голій клумбі розкішні. Їм не страшний ні мороз, ні сльота, каже Ірина Косовцева, 55 років, з Немирова Вінницької області. Навіть коли перший сніг упаде, хризантема залишається у цвіті.

Хризантема невибаглива рослина. Її легко вирощувати й доглядати. Кущі цвітуть до 12 років. Кілька разів за сезон пагони треба вкорочувати. Прищипування краще, ніж обрізування.

Рослини Ірина Косовцева розмножує черенкуванням або поділом куща. Останній спосіб простіший, і квіти так краще приживаються. Трирічний кущ ділить на частини зі сформованим коренем. Садить у горщики й опускає в діжку з водою. Тримає, доки не вийдуть усі бульбашки повітря. Тоді виймає й чекає, доки зійде зайва вода. Так корені нап'ються і ґрунт буде без пустот. Для посадки підійде підживлена попелом або перегноєм городня земля. Головне, щоб була пухка. Можна комбінувати складники.

 Ці квіти потребують світла й не люблять сухого ґрунту. Краще вибрати місце на підвищенні, щоб стікала вода від коренів. Перезволоження для них небезпечніше, ніж мороз. У перший місяць після посадки розпушую сапкою землю перед поливом, щоб вода та кисень краще дійшли до коренів. Пізніше цього робити не можна. Бо починають рости нові пагони, і їх легко пошкодити.

Гібриди хризантем треба висаджувати восени з горщика у відкриту землю. Цвітуть сезон і пропадають. Вони зручні для клумб, бо навесні після них садять нові квіти.

 Про ці гібриди заговорили зо п'ять років тому. Спеціалісти розганяють їхнє цвітіння, поливаючи кілька разів стимуляторами росту та добривами. Але такі хризантеми в горщиках не годяться для розмноження. Вони не здатні давати потомство, говорить Косовцева.

Кущі махрових сортів викопує наприкінці листопада разом із великою грудкою землі. Кладе в сухий погріб, бо від вологості рослини можуть швидко згнити. Протягом зими не поливає. У травні висаджує у квітник, коли мине загроза заморозків. А багаторічні сорти, в яких листя нагадує листя дуба, зимують у ґрунті. Зрізує пагони на висоті 1015 см від землі. Накриває ними кущі до весни. Трохи підсипає ґрунту навколо.

 Не можна брати землю поряд з рослиною, щоб не оголити коріння. Треба накопати в іншому місці. Можна прикрити хвойними гілками. Або невеликі кущі пересадити в горщики й занести до хати. Ґрунт обов'язково міняю, додаю добриво для квітучих ­рослин.

Хризантеми бувають беззахисними перед павутинним кліщем. Він оселяється на нижньому боці листка й висмоктує сік. Уражений листок вкривається павутинням. Жовтіє і відмирає. Від цього шкідника кропить кущі настоєм лушпиння цибулі. Його дві жмені заливає 1 л води і настоює ніч під кришкою. За сильного ураження обробляє карбофосом.

 З нових хризантем у мене є сорт Пізня червона. Має оксамитовий цвіт ромашковидної форми з немахровими пелюстками. Цвіте з початку вересня до морозів.

Вирощує також сорт Бризки шампанського. Кущ заввишки 70 см із голчастим суцвіттям світло-рожевого кольору і жовтуватим напиленням у центрі. Діаметр квітів 10 см. Цвіте із жовтня. Із махрових видів має кулясту Арктику та Бродвей.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!