Коли потрібно починати накопичувати пенсію

У заможних країнах люди думають про пенсію з молодого віку. Тому потім повноцінно живуть, а не існують на мізерні виплати від держави. Можуть собі дозволити подорожі світом та активний відпочинок.

В Україні триває пенсійна реформа. За нею система пенсійного забезпечення буде складатися з трьох рівнів:

Солідарна система обов'язкового державного пенсійного забезпечення. Накопичувальна система обов'язкового державного страхування. Система добровільного недержавного пенсійного забезпечення

Зараз працює тільки перший рівень пенсійного забезпечення. Другий рівень планують ввести у 2023 році. Третій може функціювати, але не користується популярністю у населення через недовіру до фінансової системи.

Солідарна пенсійна система в Україні працює через пенсійний фонд. Він наповнюється єдиними страховими внесками людей, які працюють і отримують доходи. Ця установа виплачує пенсії людям, які не працюють і мають право на пенсію.

Солідарна система надійно працює, якщо населення країни зростає, або принаймні не зменшується. Якщо кількість пенсіонерів стає великою відносно працюючих громадян, пенсійні внески відносно зарплати теж зростають і стають обтяжливими.

В Україні пенсію за солідарною системою отримують 11 млн людей - 27% населення або кожний четвертий громадянин. Доходів пенсійного фонду не вистачає на виплату пенсій, тому він дотується з державного бюджету. У 2020 році фонд виплатив пенсій на суму 479 млрд грн, з яких 85 млрд грн він отримав з державного бюджету.

В розвинутих країнах основним способом накопичення збережень для використання у похилому віці слугує недержавне пенсійне забезпечення. До нього відносять такі способи заощадити гроші на пенсію:

Банківські депозити - не принесе великого прибутку, але захистить пенсійні заощадження від інфляції. Якщо не знімати гроші протягом 15-20 років, складні відсотки будуть працювати так само, як у пенсійному фонді. Страхування життя укладається договір накопичувального страхування життя. Такий поліс вважається надійним способом накопичити гроші і отримувати довічну пенсію. Довгострокові інвестиції - використання інструментів фондових ринків. Середній американський пенсіонер має у своєму активі акції компаній і біржових фондів. Пайові інвестиційні фонди - приносять більший прибуток, ніж банківські депозити чи пенсійні фонди. Але відносяться до більш ризикових. Інвестиції в нерухомість - найдоступніший вид капіталовкладення в Україні. Він зрозумілий, доступний і надійний.

Кожен самостійно вирішує, яким способом забезпечити власну старість. Фахівці радять використовувати декілька різних інструментів. Чим раніше почати накопичувати гроші на пенсію, тим ефективніше працюватимуть складні відсотки. Всього 1-2% від доходу сьогодні, здатні значно змінити життя в майбутньому.

Financer.com

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!