Місце культурного магнетизму. Львівське Підзамче кличе на День Незалежності

Ініціатива "Підзамче. Нарешті!" розвиває однойменний район Львова. Детальніше про проєкт "Країні" розповіла його співзасновниця, голова ГО "Львівський культурний центр" Юлія Рудюк

Чим особливе Підзамче?

 Район розташований у північно-­східній частині Львова, межує з центром міста. Підзам­­чем назвали залізничну станцію, що відкрилася 1869-го. Поряд на горі лишилися середньовічні руїни, зараз відомі як Високий Замок. Замкова гора найвища точка міста. На ній є телевежа, популярний оглядовий майданчик.

На Підзамчі є стародавні храми різних епох і стилів. Церкву Святої Параскеви П'ятниці звели у період XIIIXIV століть. Перебудові сприяли молдовські воєводи, зокрема батько невістки Хмельницького Василь Лупул.

Скульптури до костелу Святого Мартина, кажуть, створював видатний Георг Пінзель.

На Підзамчі є активні й непрацюючі підприємства. Наприклад, діють легендарний шоколадний "Світоч", що зараз належить Nestle, горілчаний завод "Гетьман", кавова фабрика "Галка". А ще є завод Радіоелектронної медичної апаратури РЕМА, який став прикладом ревіталізації. Зараз там десятки маленьких спільнот від барбершопу та майстерні рюкзаків до місця реп-вечірок і студій живопису.

Коли виникла ідея проєкту "Підзамче. Нарешті!"?

 Ідея створити щось, що активізує Підзамче, зародилася два роки тому. Це місце магнетизму для культурних та мистецьких ініціатив. Підзамче завжди залишалося не до кінця реалізованим через брак ресурсу матеріального й людського. Ми хотіли віднайти той ресурс. Одна з основних наших цiлей запропонувати жителям району долучитися до нової традиції взаємодії. Вона полягає в ініціативі до змін "знизу", кооперації та спільного втілення ідей для розвитку.

Працювала разом з Богданою Брилинською та Віталієм Шидеєм у Палаці Гната Хоткевича. Захотіли зробити район кращим у культурному й економічному сенсах. Під час обговорення назви проєкту виникла ідея, котру запропонувала Оксана Кузенко голова громадської організації "Центр соціальних інновацій": треба зробити так, щоб коли ти їдеш потягом і виходиш на станції "Підзамче", то під час зустрічі з рідним районом ти з полегшенням казав: "Підзамче. Нарешті!"

У проєкті з однойменною назвою хотіли створити умови та стимули, щоб зробити таку ситуацію типовою.

Над "Підзамче. Нарешті!" також працює ГО "Львівський культурний центр" у партнерстві з Палацом Гната Хоткевича за підтримки Українського культурного фонду.

Якими способами намагаєтеся активізувати громаду?

 На основі історій жителів району розроб­ляємо унікальний мультимедійний маршрут Підзамча. Це буде мобільний додаток, що також міститиме елементи доповненої реальності (AR) та аудіосупровід. Сценарій до екскурсії написав письменник Петро Яценко. Головний герой Коля Капсуль. Це збірний образ телефонного майстра, який жив і працював на Підзамчі 2000 року. Розповідає про свій робочий день. Ця літературна оповідь тісно переплітається з історичними фактами. Відвідувач екскурсії може пройтися маршрутом Колі Капсуля, підглянути за його залицяннями, потрапити в місцеві з'ясування стосунків, відремонтувати разом із майстром телефон у будинку, де жив письменник Стефан Грабінський. Голосом Капсуля став актор Театру Леся Курбаса Ярослав Федорчук.

Захотіли зробити район кращим у культурному й економічному сенсах

З початку року у проєкті організували робочі групи експертів та жителів, які мали працювати над маршрутом району. Перші добирали важливі, на їхню думку, точки, а другі визначали, котрі з них включати в додаток, а котрі слід змінити на інші, важливіші для місцевих. Із підзамчанами записували інтерв'ю та збирали історії, які потім включили в екскурсію. Є у маршруті й приховані прототипи реальних людей під іншими прізвищами: вони будуть зрозумілі місцевим. Виявилося, культурна спадщина одного району може бути така барвиста. Завдяки маршруту у зручному форматі про історію Підзамча дізнаються як львів'яни й туристи, так і тутешні люди, які можуть не знати чогось про місце, де живуть.

До речі, мобільний додаток маршруту матиме дизайн нового брендування району, над яким ми також багато працювали.

А як створювали брендування Підзамча?

 Для розробки брендування зібрали три робочі групи дизайнерів-волонтерів. Для них організовували зустрічі з жителями, експертним дизайн-середовищем та екскурсії районом все для кращого розуміння Підзамча та врахування думок. Влітку презентували дві фінальні концепції брендингу, за які жителі району голосували під час презентацій у публічних просторах Підзамча. З цим допомогли Шевченківська районна адміністрація міськради, Палац Гната Хоткевича, БібліоХаб "Під Високим Замком" та Перша львівська медіатека. Перемогу здобув варіант Юрія Осадка та Ольги Новікової. Ментором розробки брендбуку та координатором роботи дизайнерів є Віталій Шидей.

"Кожна з плиточок мозаїки символiзує культуру чи особливiсть району, а разом вони утворюють єдине Пiдзамче і наш логотип. Ми зобразили такий собi калейдоскоп культур: лише пiзнавши кожну з них, можна пiзнати Пiдзамче, яким воно є", описують свою пропозицію переможці.

У малому логотипі закладена дуга колії, що розділяє район, та Замкова гора. Барви були обрані на основі найхарактерніших для дільниці, з точки зору жителів району. Тут поєдналися жовтий колір фасадів, червоний цегли, білий церков і темно-синій вугілля й металу.

Які ще ініціативи наближають проєкт до мети?

 Ще одним кроком стала організація тренінгів "Мануфактура проєктів "Нарешті!" Люди різного віку та професій вчилися шукати ресурси, керувати проєктом від ідеї до реалізації. Із шести тренінгів відібрали тих, хто готуватиметься застосувати нові знання на практиці. Учасники прописували свою ідею у проєкт: визначали мету, цілі, завдання, цільову аудиторію, рахували бюджет, оцінювали актуальність. Над цим блоком працювали тренерки з партнерської організації "Центр соціальних інновацій": Оксана Кузенко та Олександра Сорокопуд. Результати проєкту презентують 24 серпня.

Заходи святкування символічно діляться на тематичні вагони

24 серпня в межах проєкту "Підзамче.

Нарешті!" організовують святкову програму "Станція Незалежність".

Відбудеться з 12:00 до 21:00 в Палаці Гната Хоткевича.

Заходи святкування символічно діляться на тематичні вагони.

Вагон Підзамче:

Лекції про видатні події та людей Підзамча. Зокрема єврейських літераторок Дебору Фогель та Рахель Ауербах, які публікувались у культурно-мистецькому часописі "Цуштаєр", що виходив у Львові у 19331939 рр. Історик Андрій Павлишин розповість про польського письменника Стефана Ґрабінського, знаного творами у жанрі жахіть. Художник Денис Панкратов проведе лекцію "Дерев'яний прапор" про квітневі заворушення у Львові 1936 року.

Тестова екскурсія мультимедійним маршрутом Підзамча із автором сценарію та командою проєкту.

Презентація пропозиції брендбуку району, розробленого спільно із жителями району.

Мистецький Вагон:

Майстер-клас із художньої вибійки на еко­торбах.

Виставка графічних робіт, фотосушка та фотовиставка Володимира Караїма "Вибиватися з колії". Відкриття оновленої Вуличної галереї.

Вечірній Вагон:

Музичні виступи Володимира Ярославського, Ярини Бадік та гурту "Три кроки в ніч".

Стендап Максим Лопахтін.

Перегляд фільму "Мої думки тихі".

Вхід вільний

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!