На 90-му році життя в Києві помер останній онук Івана Франка – Роланд Франко

У середу, 11 серпня, на 90-му році життя у Києві помер останній внук видатного українського письменника Івана Франка – Роланд Франко.

Про це інформує на сторінці в Facebook керівник Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, пише INKORR.com

Роланд Франко народився 28 березня 1932 року у Львові. Він був кандидатом технічних наук, вчений-інженер, громадський діяч, дипломат, популяризатор творчості Івана Франка.

Внук Франка працював керівником правління Міжнародного фонду Івана Франка, а також був членом редколегії «Садиби Франка».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  У Німеччині судитимуть 100-річного ексохоронця нацистського концтабору Заксенхаузен

Що відомо про Роланда Франка:

  • при хрещенні отримав подвійне ім'я — Роланд-Олександр.
  • Навчався в середніх школах Львова та Станіславова, згодом — на нафтовому факультеті Львівського політехнічного інституту, а по переїзді до Києва в 1950 р. — на гірничому факультеті Київського політехнічного інституту.
  • На початку 1950-х років Роланд Франко був запідозрений (разом з колишніми однокласниками) у створенні підпільної націоналістичної організації, після чого його двічі викликали в МДБ. Від арешту й ув'язнення його врятувало тільки дідове ім'я.
  • Після закінчення інституту (1954 р.) працював старшим інженером технічного управління Міністерства місцевої паливної промисловості УРСР, згодом — секретарем Науково-технічної ради міністерства. 
  • Протягом 1993—1996 рр. на запрошення МЗС України перебував на дипломатичній службі — був радником з питань науки в Посольстві України у Великій Британії. Завдяки клопотанням Р. Франка 1996 р. Україна безкоштовно одержала від Британського міністерства закордонних справ науково-дослідну станцію «Фарадей» (нині станція «Академік Вернадський») в Антарктиці. Перша Українська експедиція прибула на станцію 28 листопада 1995 року, яка і назвала Роланда Франка «хресним батьком української антарктичної станції».
  • Заснував Міжнародну премію імені Івана Франка, яка вручається за вагомі здобутки та значні заслуги науковців у галузі україністики та соціально-гуманітарних наук.
  • За ініціативи Роланда Франка створено квартиру-музей родини Івана Франка у Києві, 25 листопада 2016 року відбулося урочисте відкриття. Музейний заклад створено в будинку, куди в 1950 році радянська влада добровільно-примусово переселила родину Тараса Франка зі Львова. Музей складається з п'яти залів, де містяться архівні документи, фотографії з сімейного архіву, частково відображено побут родини, предмети інтер'єру, листи, машинописи та малюнки.
  • У 2017 році за ініціативи Роланда Франка було засновано Всеукраїнський учнівський літературно-мистецький конкурс «Стежками Каменяра».[9] Конкурс проводиться щороку для школярів у чотирьох номінаціях і двох вікових категоріях — 6-11 років та 12-16 років: «Проза», «Поезія», «Драматургія» та «Краща ілюстрація до творів Івана Франка».

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

95