Нафтогаз подав скаргу на Газпром, бо той зловживає домінуючим становищем

"Нафтогаз України" подав скаргу до Єврокомісії на зловживання Газпромом домінуючим становищем на європейському ринку газу.

22 грудня про це повідомили у пресслужбі Нафтогазу.

Компанія подала клопотання до Генерального директорату з конкуренції про вжиття негайних заходів для нормалізації ситуації.

"Газпром різко зменшив продаж власного газу на європейському спотовому ринку попри зростаючий попит та обмежує можливості інших компаній постачати додаткові обсяги газу. Саме це є ключовою причиною кризи та рекордного зростання цін у Європі. Дії Газпрому є антиконкурентними та спричинили значні негативні наслідки для всіх європейських споживачів. Нафтогаз як один з найбільших покупців газу в Європі також зазнає збитків через ці зловживання. Ми просимо Європейську Комісію належно відреагувати на порушення", - сказав голова правління Нафтогазу Юрій Вітренко.

Нафтогаз вказав у справці, що йдеться про відмову Газпрому від належного заповнення газом сховищ в ЄС, які йому належать чи в яких він має значні заброньовані обсяги. Російська компанія також без вагомих причин припинила продаж газу через власну електронну платформу.

"Маючи достатні обсяги газу та можливість використовувати вільні транзитні потужності української ГТС, Газпром відмовився від поставок більших обсягів до ЄС. Також, без вагомих причин, "Газпром" так і не додав на своїй електронній платформі точку передачі газу на кордоні РФ-Україна. Крім того, Газпром продовжує блокувати експорт газу, що видобувається в Росії приватними компаніями, а також блокує транзит газу з країн Центральної Азії до Європи", - зауважили у Нафтогазі.

Нафтогаз звинувачує Газпром у створенні штучного дефіциту газу та тиску на ЄС задля швидкого запуску "Північного потоку-2" без дотримання вимог європейського законодавства.

"Дії Газпрому прямо суперечать європейському антимонопольному законодавству та вже призвели до зростання цін до рекордної позначки $1921 за 1 тис. куб. метрів станом на 21 грудня", - йдеться у повідомленні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україну долучать до сертифікації "Північного потоку-2"

Нафтогаз просить Єврокомісію негайно зобов'язати Газпром виставити на продаж через електронну платформу значні обсяги газу для поставки на українсько-російському кордоні або принаймні на кордоні України та країн ЄС. Клієнти Газпрому зможуть купувати газ для подальшого самостійного бронювання потужностей ГТС та транспортування до Європи. Газпром хочуть зобов'язати надавати технічні можливості своєї газотранспортної системи для експорту газу приватними російськими видобувними компаніями та транзиту газу з країн Центральної Азії.

Постачання російського газу до Євросоюзу в жовтні - листопаді скоротилося на 25% порівняно з минулим роком. Про це заявив єврокомісар з питань економіки Паоло Джентілоні. Зазначається, що про це він повідомив на міжнародній конференції Середземноморські діалоги. За його словами, ЄС зараз отримує газ "з Норвегії та Алжиру у повному обсязі".

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

77