Нардеп від ОПЗЖ має громадянство РФ, а його бізнес заливав українські танки неякісним мастилом - "Схеми"

Народний депутат від ОПЗЖ Олександр Пономарьов має громадянство РФ.

Про це розповіли журналісти програми "Схеми: корупціях в деталях" у новому сюжеті.

З'ясували, що Пономарьов як мінімум 18 років має паспорт РФ.

Вперше документ громадянина Росії йому видали у 2003 році у Рибновському районі Рязанської області. Саме там він зареєстрував і місце свого проживання.

У 2007-му Пономарьову виповнилось 45 років, згідно з законодавством РФ він отримав нові російські документи.

Мешканці Бердянська, що в Запорізькій обл, називають Пономарьова "тіньовим господарем" міста і "місцевим феодалом". Серед товаришів нардепа - ексголова Запорізької ОДА Костянтин Бриль, бізнесмен Леонід Крючков, в.о мера Бердянська Олександр Свідло, депутатка від "Європейської солідарності" у міськраді Ксенія Буханова.

Офіційно всі компанії і підприємства, які пов'язують із нардепом, контролюють його родичі і знайомі.

Так звана бізнес-група Пономарьова нараховує 35 компаній. Деякі із них уже багато років мають суттєвий вплив на боєздатність української армії.

На виробництві мастил спеціалізується головний актив бізнесу нардепа - компанія "Агрінол".

Компанія втрапила у гучний скандал. Її перевіряють на причетність до навмисного псування понад 20 українських танків у 2017 році через постачання неякісних мастил.

Міністерство оборони оголошувало тендери на закупівлю моторної оливи для української армії. "Агрінол" переміг. Для потреб бронетехніки Збройних сил України зобов'язувався поставити 350 тонн моторної оливи марки "Азмол Гарант".

За це Міноборони мало заплатити компанії понад 21,5 млн грн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Голова розвідки Буданов живе в будинку громадян РФ

Два платежі на рахунок компанії здійснили майже одразу після підписання з нею угод. Однак за пів року виявилося, що поставлена моторна олива виробництва "Російсько-українського спільного науково-виробничого підприємства "Агрінол" не відповідає вимогам якості, бо компанія нібито змінила рецептуру і не провела її кваліфікаційні випробування.

Через це під час експлуатації оливи у двигунах танків утворилися зола та нагар і вони вийшли з ладу. Понад 20 танкових двигунів були пошкоджені.

Зламані танки і неналежна якість оливи привернули увагу СБУ. Наприкінці липня 2017-го з'явилося кримінальне провадження.

Окрім державної зради, кримінальне провадження стосувалося ще двох статей давання та одержання хабара.

В отриманні хабаря від "Агрінолу" слідство підозрювало начальника служби пального та пальних матеріалів Тилу Командування Сухопутних військ і начальника 10-го Хіммотологічного центру Міноборони.

За версією слідства, перший надавав незаконні переваги компанії під час держзакупівель, другий організовував видачу неправдивих протоколів про якість оливи.

Менш ніж за пів року в історії з виведеними з ладу танками, неякісними мастилами і хабарями з назви компанії зникли слова "російсько-українське".

А на початку лютого 2018-го компанія оприлюднила лист нібито відповідь Міноборони на свій запит щодо якості мастил. У ньому йшлося про те, що причина поломки танків не олива.

У СБУ журналістам повідомили, що з вересня цього року справою почало займатись Державне бюро розслідувань.

Тим часом "Агрінол" продовжує постачати мастильні засоби для української армії. Як напряму, так і через свого дилера компанію "Міроіл".

Увесь мастильний бізнес, який пов'язують з нардепом, отримав особливі позиції у сфері закупівель олив для танків ЗСУ.

У березні голові СБУ Івану Баканову у Верховній Раді заявляли, що діючий нардеп Андрій Аксьонов має російське громадянство. Згодом СБУ повідомила, що не володіє інформацією про російський паспорт у нардепа.

У Верховній Раді є народні депутати, які мають паспорти країни-агресора РФ, казав нардеп від "Слуга народу" Олег Дунда.