Насуваються чотири різновиди грипу

1 жовтня почався календарний сезон грипу. Очікують чотири штами. Типу А "Вікторія" й "Камбоджа". Також "Вашингтон" і "Пхукет" типу В. Лікарі радять зробити щеплення від недуги до початку епідемії. Щоб за два-три тижні встиг виробитися імунітет.

Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує вакцинуватися насамперед медпрацівникам, літнім людям, вагітним, дітям, хворим на діабет, ВІЛ/СНІД, астму, серцеві й легеневі недуги та гіпертонікам.

Держава закупила майже 1 млн доз вакцин проти грипу. Південнокорейська вже пройшла державний контроль. Французька й нідерландська на лабораторному дослідженні. З'являться в продажу в жовтнілистопаді. Придбати можна буде в аптеці чи в сімейного лікаря. Діятимуть проти чотирьох штамів грипу.

 Фактичний початок епідсезону збігатиметься з календарним. Пік захворюваності спрогнозувати складно, бо туди входить і коронавірус. Ймовірно, буде в жовтнілистопаді, каже Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду Центру громадського здоров'я України. Ми близькі до епідемічного порогу. Прогноз невтішний. Захворюваність і далі зростатиме. Потрібно працювати на випередження. Коли почнеться активна циркуляція вірусу грипу, треба, щоб максимальна кількість людей вже мала імунітет.

Єдиний спосіб захиститися від важкого перебігу недуги щеплення. Воно зменшує ризики ускладнень на 60%, смерті на 80%. Робити його треба щороку, бо штами постійно змінюються. Вакцина від грипу коштує від 300 грн, залежно від аптеки чи клініки.

Протипоказами до щеплення є підвищена температура, симптоми вірусної інфекції. Тоді необхідно звернутися до сімейного лікаря та пройти тест на коронавірус. Самостійно відрізнити грип від ковіду неможливо.

 Коронавірус і грип конкурують. Якщо заразилися одним, для другого місця немає. Крім них є ще понад 300 вірусів, що спричиняють гострі респіраторні вірусні інфекції. Всі вони циркулюють, каже столичний інфекціоніст Юрій Жигарєв, 39 років.

 Найнебезпечніший грип типу А. Він найпоширеніший, дає 90 відсотків ускладнень, смертей і госпіталізацій. Зараз уже напружена ситуація в лікарнях через коронавірус. За місяць ще погіршиться. Якщо ковідна статистика буде як торік коли ­деякі стаціонари заповнили на 90 відсотків, і додасться ще грип стане важко.

Вакцина проти грипу не захищає від коронавірусу й навпаки. Треба щеплюватися від обох. Між цим має пройти два тижні. Направлення дає сімейний лікар.

 Препарат для щеплення від грипу є в широкому доступі, розповідає столична сімейна лікарка Марина Краснікова, 27 років. Аптека зобов'язана видати сертифікат. Перевіряємо температурні умови, за яких зберігали вакцину. В контейнері для її транспортування має бути не нижче 2 та не вище 8 градусів тепла. Від придбання до введення має пройти не більш як 2 години. Інакше є ризик, що втратить властивості.

 Торік вакцин не вистачало, шукали по всіх аптеках столиці й області. Сьогодні браку не відчуваємо. Є корейська чотирьохкомпонентна. Її достатньо. Великого листа очікування немає, говорить Краснікова.

 Кілька днів тому щепилися із чоловіком від грипу, каже киянка 34-річна Інна Сусляк. Робимо це щороку, бо тяжко перехворіла мати. Тоді перелякалися не на жарт. Щойно в аптеці з'являється препарат одразу ж купуємо. Замовляємо доставку в клініку, щоб не порушити температурні умови. Вакцину привозять у сумці-холодильнику. В деяких аптеках їх видають під заставу. Три роки тому це обійшлося у 200 гривень.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!