"Навколо плакали та кричали пасажири"

"Нас кидало вгору-вниз. Відкрилися полиці, з яких по всьому салону розлетілися різдвяні солодощі, букети, подарунки. Я побачила у вікно, як небо розпорола блискавка. Ми з матір'ю трималися за руки й не могли вимовити і слова. Навколо плакали та кричали пасажири", розповідала журналістам 17-річна Джуліана Кепке про переліт із Ліми до Пукальпи в Перу 24 грудня 1971-го.

На борту Lockheed L-188 авіакомпанії Lansa було шестеро членів екіпажу та 86 пасажирів. Німецька орнітологиня Марія Кепке та її донька Джуліана летіли до чоловіка й батька зоолога Ганса Вільгельма Кепке. Він проводив дослідження в джунглях Амазонки. З ним мали відсвяткувати Різдво.

Через 40 хв. після зльоту капітан бачить грозовий фронт. Не змінює курсу, бо літак і так затримується. О 12:36 на висоті 6,4 тис. м у крило влучає блискавка. Починається пожежа в паливному баку. Відривається крило, лайнер падає у тропічний ліс. Злива гасить пожежу.

За годину на місце аварії прибувають рятувальники. Частини розкиданого в джунглях літака не помітні з повітря. Тому їх не можуть знайти. Пасажирів оголошують загиблими.

Прив'язана до крісла ременем безпеки Джуліана Кепке вилетіла з салону, після того як на висоті 3 тис. м відірвалося крило. Впала на дерева. Опритомніла вранці.

"Навколо була тиша, лише звуки джунглів. Пахло паленим, згадувала Джуліана. Скрізь розкидані шматки заліза, фрагменти одягу, багаж. Навколо ні людей, ні тіл загиблих".

На дівчині легка сукня й одна сандалія. Згадує батькові уроки виживання в лісі, шукає річку, щоб іти за течією до людей. Із їстівного має пакет із льодяниками.

З рани на плечі дістає три десятки черв'яків

Щодня з'їдає по кілька цукерок та п'є річкову воду. Болять поранені руки й ноги. Мухи відкладають у рани на плечі яйця, заводяться личинки. Палицею відганяє отруйних змій. На четвертий день чує крик стерв'ятника. Бачить крісла з трьома пристебнутими тілами.

За дев'ять днів помічає човен і хатину з дахом із пальмового листя. Всередині знаходить каністру з бензином. Згадує, як батько лікував ним виразки тваринам. Вимиває з рани на плечі майже 30 черв'яків. Сідає на стілець і засинає.

"Вранці мене розбудили голоси, що здалися мені співом ангелів, розповідала згодом. З'явилися троє чоловіків. Коли побачили мене, одразу замовкли. Напевно, прийняли мене за гібрида дельфіна й білої жінки".

Лісоруб із містечка Пуерто Інка Марсіо Рібера з товаришами годують гостю й обробляють рани. Човном везуть до лікарні. Дістаються за 10 год. Там у Джуліани діагностують важкий струс мозку, розрив підколінної зв'язки та перелом ключиці. Повідомляють батькові, і він приїжджає наступного дня.

Джуліана вказує рятувальникам місце аварії літака. Через три тижні знаходять тіло її матері. Вона теж пережила катастрофу, проте мала багато ран і померла за кілька днів. Живими після авіакатастрофи були ще 13 людей, але згодом померли.

Джуліана вивчилася на біолога, стала доктором наук, вийшла заміж. Живе в Мюнхені. Кілька разів відвідувала місце катастрофи.

"Через ситуацію, що склалася після утворення Співдружності незалежних держав, я залишаю посаду президента СРСР. Приймаю це рішення з принципових міркувань. Я твердо виступав за самостійність, незалежність народів і за суверенітет республік. Але водночас і за збереження союзної держави, цілісності країни. Події пішли іншим шляхом. Запанувала лінія на роз'єднання держави. Я не погоджуюся з цим",

заявив Михайло ГОРБАЧОВ 25 грудня 1991-го в ефірі центрального телебачення. СРСР припинив існування, на його території проголосили незалежність 15 держав

20 грудня 1961-го в дублінській в'язниці повісили 26-річного Роберта Макгладдері. Він побив, завдав ножових поранень і задушив 19-річну Перл Ґембл. Ця страта стала останньою в Північній Ірландії.

22 грудня 1790 року армія Російської імперії під проводом Олександра Суворова захопила турецьку фортецю Ізмаїл на березі Дунаю зараз це місто Одеської області. 1791-го Стамбул і Петербург підписали Ясський мирний договір. Ізмаїл повернувся до складу Туреччини, Російська імперія отримала право на українські землі між Південним Бугом і Дністром.

24 грудня 1518-го польський король Сигізмунд I Старий дозволив литовському князю Василю Сангушку перетворити село Ковле на місто тепер Волинська область. Надав йому Маґдебурзьке право і велів влаштовувати ярмарки на свято Воздвиження Хреста Господня і на четвертий день Різдва. Місто швидко розрослося до волосного центру. Заснували багато цехів і митницю.

110 років в'язниці без права дострокового звільнення присудили 28-річному Річарду Колвіну Ріду на прізвисько Взуттєвий терорист. Британець прийняв іслам і пройшов навчання в афганському таборі терористів. 22 грудня 2001-го хотів підірвати літак American Airlines, що летів із Парижа до Маямі. В підошві черевика мав вибухівку. Пасажири помітили, що хоче її підірвати, та схопили Ріда. Через дощову погоду та спітнілі ноги запал бомби зіпсувався

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

22