Найбільший фестиваль поп-культури пройшов в Україні: що презентували

Третій фестиваль популярної культури Comic Con Ukraine відбувся на території столичного артзавода "Платформа" 4-5 вересня. Провели зустрічі із закордонними зірками, виступи музичних гуртів, танцюристів і косплеєрів, турніри з настільних та відеоігор, виставки.

В окремій зоні заходу розповідали про новинки коміксів від українських видавництв. Згадуємо найцікавіші презентації суботи.

Подписывайтесь на наш телеграм канал новостей - INKORR

Український інститут національної пам'яті представляє перший власний мальопис "Оборона Замостя. Легенда про Лопату". Розповідає про битву за Замостя 29-31 серпня 1920 року, в якій союзні війська Армії УНР та Війська Польського розгромили більшовицьку Першу кінну армію Семена Будьонного. Головні герої - український сапер Гнат Вечірній на прізвисько Лопата і польський жовнір Рафал Круц. Беруть участь у боях за містечко, за сюжетом. Автори - Володимир Поліщук та Ігор Кромф.

Комікс розповсюджується безкоштовно серед закладів освіти, культури, військових частин. Відкриває серію "Слава Героям", яка буде присвячена героїчним сторінкам Української революції 1917-1921 років.

Подивилися, як виглядала будьонівська армія, і вже не треба було ніяких орків. Вистачило реальних фотографій із максимально демонічними червоноармійцями

"Одним із завдань нашого інституту є популяризація історії, - каже Ігор Кромф. - Шукали цікавий формат. Я вже багато років колекціоную та пишу огляди на комікси. Подумав, чому б не зробити власний. Тим більше є досвід інших країн. Концепт виник майже одразу. Минулого року готували заходи про Замостя і вирішили, що графічний твір був б логічним продовженням.

Взяли за основу історичні факти. Намагалися відтворити справжню зброю, уніформу, перебіг подій. Твір має елемент художності, але не псує події, які насправді відбувалися.

Найяскравіший момент у підготовці мальопису пов'язаний з антагоністами - більшовиками. Спершу хотіли зробити їх демонічними персонажами, змалювати як якихось вигаданих орків. Потім подивилися, як виглядала будьонівська армія, і вже не треба було ніяких орків. Вистачило реальних фотографій із максимально демонічними червоноармійцями".

Подписывайтесь на наш телеграм канал новостей - INKORR

"Хочу подякувати за вашу роботу над мистецьким проєктом. У мене є розуміння, що мої податки йдуть на щось нормальне, а не на розпил доріг і мусарню", - звертається до авторів слухачка.

"Даруємо тисячу сердець армії УНР", - відповідає Кромф.

Поляків, які повернулися до себе додому з п'ятим місцем, зустрічав президент країни. Наших зустрів канал СТБ. А в університеті не допустили до сесії

Головний редактор порталу Rap.ua Михайло Правильний анонсує видання Reload: Ua. Це субкульутрний фотобук, що фіксує еволюцію історії сучасної урбан-культури останніх років. Створюють за підтримки видавництва UA Comix. Вийде друком 4 грудня.

"В Україні є мейнстрим і є так званий андеграунд, - говорить Михайло Правильний. - Скрізь у музиці, книжковій індустрії, навіть політиці. Мейнстрим завжди краде в андеграунду й реалізує для широкої аудиторії. Умовна Ольга Полякова робить усе те, що вже зробили андер-артисти. У взяті в інших ідеї вкладаються гроші, й публіка це бачать.

До книги увійдуть 40 історій людей, яким не потрібні маркетологи або брехня. Наприклад, у Харкові є майстерня "Гараж хаб". Заснували два чуваки. Можете уявити собі задротів-фізиків із будь-якого кіно, і ось вони виглядають саме так. Вигравали олімпіади у школі, пішли до університету на фізичний факультет, згодом поїхали на змагання серед фізиків до Швейцарії й посіли там друге місце. Поляків, які повернулися до себе додому з п'ятим місцем, зустрічав президент країни. Наших зустрів канал СТБ. А в університеті не допустили до сесії, бо під час змагань не потрапили на якісь лекції. Тоді вони пішли з університету, зняли за 600 гривень гараж, за рік знову поїхали на ті ж змагання вже до Польщі й виграли там. У Франції бюджет на цей захід - приблизно 100 тисяч доларів. У наших хлопців було 1000 гривень.

Зараз "Гараж хаб" - це велика контора, яка окрім власних проєктів, багато робить і для країни. Займаються освітою, волонтерять. Відправляють медичне обладнання на Донбас, а також до інших країн, де йде війна. Допомагають нашим місіям в Афганістані. Один з їхніх знайомих нещодавно помер десь біля Кабулу.

Подписывайтесь на наш телеграм канал новостей - INKORR

Нічого в цій історії я не вигадав, чимало не сказав. Таких талантів у нашій країні багато. Саме про них ця книга. Кожен розворот буде складатися з однієї історії. Вже зібрали 35. Стосуються не тільки пересічних людей. Також ідеться про вітчизняні стартапи та артистів. Але тільки про андер - те, що знають надто мало українців.

П'ять текстів будуть від людей, яких ми самі ще не знаємо. Збираємо історії про перезавантаження - моральні, власного бізнесу або творчості. У книги є сайт, де кожен може розказати про себе і потрапити на сторінки поруч зі змінотворцями, які вже увійшли".

Після розповіді Михайло Правильний роздає візитівки з qr-кодом із посиланням на сайт проєкту Reload: Ua.

Жінка втрачає свідомість на пристані гавані й народжує плацентоподібну повітряну кульку, яка, поки героїня без тями, виростає в дерево броколі. І це лиш початок

"Наша цінність у тому, що намагаємося показати абсолютно відмінні комікси, стилі подачі з різних країн", - каже співзасновниця видавництва "Видавництво" Лілія Омельяненко. Ділиться подробицями про новинки, над якими ведеться робота. Зокрема, про "Татуювальник і клітор" данської художниці Рікке Вілладсен.

"Контроверсійне видання. Передзамовлень небагато - розумію, чому. Виглядає кріпово, але такого незвичного твору на ринку ми раніше не бачили. Це перший переклад данського коміксу в Україні. Фантастичний феміністичний роман. Жінка втрачає свідомість на пристані гавані й народжує плацентоподібну повітряну кульку, яка, поки героїня без тями, виростає в дерево броколі. І це лиш початок. Спочатку історія та зображення можуть здатися незрозумілими. А коли починаєте гортати, побачите, що якісь речі авторка просто не домальовує. І ви розумієте, чому так. У цьому є сенс. Рікке Вілладсен говорить про сексуальність і материнство у свій унікальний спосіб".

Подписывайтесь на наш телеграм канал новостей - INKORR

"Чи правда, що наше суспільство агресивно реагує на подібну літературу, де згадуються відверті сцени або ж порушуються жіночі проблеми?" - запитує ведучий комікс-сцени Олекса Мельник.

"Реакція різна, але мені здається, що до нашого видавництва вже звикли. Мабуть, найбільш агресивно сприймалася книжка про прийняття жінками своєї сексуальності "Заборонений плід" шведської коміксистки Лів Стрьомквіст. На обкладинці зображена спортсменка, в якої у цей період ідуть місячні. Саме на це особливо реагували в деяких містах. Зокрема, у Львові. Також у Дніпрі, де попрохали навіть зняти цей банер, коли тільки друкували книжку. Але все міняється. Думаю, люди зрозуміли, що з нами боротися нема сенсу. Ми будемо продовжувати говорити на цю тематику", - говорить Лілія Омельяненко.

Діти зрозуміють швидше, ніж дорослі. Тому що їхня фантазія набагато краще працює

Комікс "Віч-на-віч" презентує автор Євген Харук.

"Зовсім свіжак. Буквально кілька днів тому отримали з поліграфії", - каже. - Усе почалося з челенджу Inktober. Кожного жовтня художники малюють щодня скетчі на нову тему. Кілька років поспіль брав участь. Торік вирішив, що можна об'єднати свої замальовки якоюсь однією ідеєю, щоб були пов'язані між собою.

Так з'явилися перші ілюстрації для "Віч-на-віч". У мене був розроблений персонаж, і з ним щодня відбувалися різні події відповідно до теми челенджу. Поступово зібрався цілісний сюжет - єдина історія з логічним фіналом.

Головний герой - око з ніжками у плащі. Його звуть Гейз, що перекладається з англійської як прискіпливий погляд. Мандрує сюрреалістичним світом і зустрічає різних персонажів.

Подписывайтесь на наш телеграм канал новостей - INKORR

Це silent book - книжка без слів. Історія розкривається в зображеннях. Це дає додатковий простір для уяви. Можете трохи по-різному прочитувати, сприймати, додумувати мотивацію персонажів. Відбувається гра між читачем і твором.

Також додали інтерактив. Розробили паперову модель Гейза. Наприкінці книжки є qr-код, з яким можете скачати схему, надрукувати на домашньому принтері та склеїти собі героя коміксу.

"Історія химерна. Вдало передає відчуття сну. Вперше просив, щоб мені самому пояснили, бо не до кінця зрозумів. Тому впевнений, що кожен знайде щось своє. Думаю, діти зрозуміють швидше, ніж дорослі. Тому що їхня фантазія набагато краще працює", - додає засновник видавництва UA Comix Богдан Кордоба.

Найбільший в Україні фестиваль поп-культури Comic Con Ukraine цьогоріч відвідали понад 30 тисяч людей.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

8