"Нобеля" з хімії вручили за відкриття нового методу синтезу молекул

Нобелівську премію з хімії цьогоріч отримали вчені Бенджамін Ліст із Німеччини та Девід Макміллан зі США за відкриття нових методів синтезу молекул.

Незалежно один від одного Ліст і Макміллан розробили новий спосіб побудови молекул асиметричний органокаталіз, заснований на малих органічних молекулах, повідомив Нобелівський комітет у Twitter. На його основі ведуться дослідження нових фармацевтичних препаратів, крім того, він допомагає зробити хімію екологічнішою.

"Каталізатори є фундаментальним інструментом для хіміків, але дослідники довгий час вважали, що доступні лише два їхні типи: метали та ферменти. Зараз розробили третій тип каталізу, який ґрунтується на невеликих органічних молекулах", - зазначили в комітеті.

Органічні каталізатори мають стабільний каркас з атомів вуглецю, до якого можуть приєднуватися активніші хімічні групи. Вони часто містять загальні елементи, як-от кисень, азот, сірка або фосфор. Вони нешкідливі для навколишнього середовища і дешеві у виробництві.

Торік премію з хімії отримали Еммануель Шарпентьє і Дженніфер Дудне за розробку методів редагування геному. Вони створили так звані генетичні ножиці, що дозволяють відредагувати геном за кілька тижнів. Раніше на таке витрачали роки.

Подписывайтесь на наш телеграм канал новостей - INKORR

Оголошення переможців Нобелівської премії триватиме 2-11 жовтня. У Стокгольмі назвуть лауреатів премії з фізики, хімії, літератури та економіки. Лауреата премії за сприяння встановленню миру оголосять в Осло.

Дослідники Девід Джуліус і Ардем Патапутян здобули 4 жовтня Нобелівську премію з фізіології та медицини. Нагороду присудили за їхні відкриття рецепторів температури й дотику.

5 жовтня нагороду з фізики отримали Сюкуро Манабе, Клаус Хассельманн і Джорджіо Парізі "за новаторський внесок у розуміння складних фізичних систем".

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!