"Путін довів, що здатний на нелогічні й приречені на провал рішення" – що пише світова преса

Факти використання Росією забороненої зброї та воєнні злочини росіян. Довічний вирок російському солдату, який убив беззбройного українця. І думки сенатора-республіканця Мітта Ромні, що США та союзники мають зробити, якщо РФ використає ядерну зброю. Ось дещо з того, що писали про нас у світових ЗМІ.

"Ми маємо готуватися до найгіршої зброї Путіна", The New York Times, США

Думки сенатора США Мітта Ромні, кандидата від республіканців на пост президента 2012 року

Міністр закордонних справ Росії та їхній посол у США дали зрозуміти, що фіаско Росії в Україні може призвести до ядерного удару. Заявляючи, що РФ готує свою зброю, попереджаючи про "серйозний" ризик ядерної ескалації та заявляючи, що "залишилося мало правил", вони цілеспрямовано брязкали зброєю. Путін зазначив, що має зброю, яку не мають противники, і він "застосує її, якщо знадобиться". Навіть директор ЦРУ Вільям Бернс попереджав про можливість, що Путін може застосувати тактичну ядерну зброю, навіть якщо зараз немає "практичних доказів", що це неминуче. Ми маємо бути готові. Колишній держсекретар Генрі Кісінджер стверджував, що маємо розглянути цю загрозу.

Ми повинні уявити собі неймовірне - як відреагуємо у військовому та економічному сенсі на такий сейсмічний зсув у глобальній геополітичній сфері.

Президент Джо Байден має рацію, що не підвищив наш ядерний рівень DEFCON. Риторика його адміністрації не потрапила на вудочку Путіна. 2012 року я казав, що Росія була найбільшим геополітичним противником США і, безумовно, залишається джерелом серйозного занепокоєння для республіканців і демократів. З огляду на масштаб наслідків ядерного удару, наші потенційні варіанти відповіді заслуговують на міркування наших лідерів і громадян США.

Вторгненням в Україну Путін уже довів, що здатний на нелогічні й приречені на провал рішення. Якщо програє в Україні, то не тільки не здійснить своєї життєвої місії - розвернути назад те, що вважає "найбільшою геополітичною катастрофою" ХХ століття, тобто розпад СРСР, а й назавжди принизить Росію як велику країну й посилить своїх супротивників.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Маємо сказати прямо, що Росія - фашистська країна" - історик Тімоті Снайдер

Цілком можливо, що Путін може зіштовхнутися з серйозними внутрішніми проблемами для свого керівництва. У таких обставинах, можливо, зможе переконати себе, що США й Захід є причиною його вторгнення в Україну. Що пропаганда, яку він розгорнув для виправдання цього аморального вторгнення, була правдивою від початку.

Перестати підтримувати Україну все одно, що платити канібалу, щоб з'їв нас останніми

Хтось зробить висновок, що аби не спровокувати Росію. І так уникнути перспективи можливого російського ядерного удару, маємо завбачливо стримувати Україну від розгрому російських військових. Ми могли б обмежити зброю, яку відправляємо їм, не давати всіх розвідданих і тиснути на президента Володимира Зеленського, щоб погодився. Але я не згоден вільні нації мають продовжувати підтримувати сміливу й необхідну оборону українцями своєї країни. Перестати підтримувати Україну все одно, що платити канібалу, щоб той з'їв нас останніми.

Якщо Путін чи будь-яка інша ядерна держава зможе вторгнутися і підкорити собі майже безкарно країну, то Україна буде лише першою з таких завоювань. Наші друзі й союзники неминуче будуть поглинені зухвалими авторитарними ядерними державами, і наслідки цього докорінно змінять світовий порядок.

Правильна відповідь продовжувати надавати Україні всю необхідну підтримку, щоб захистила себе та перемогла. Її воєнні успіхи можуть змусити Путіна залишити країну чи погодитися на припинення вогню, прийнятне для українського народу. Можливо, його контроль над російськими ЗМІ дозволив би йому перетворити поразку на розповідь, яка врятує його лице вдома. Це результати, які міг би прийняти. Але якби загнаний у кут і божевільний Путін натомість застосував ядерну зброю чи то шляхом тактичного удару, чи вдаривши по одній з українських АЕС, у нас було б кілька варіантів.

НАТО може вступити в бій за Україну, потенційно знищивши армію Росії, яка бореться з труднощами

Є люди, які виступають за ядерну відповідь. Але є широкий спектр варіантів і вони не обов'язково мають бути взаємовиключними. Наприклад, тоді НАТО може вступити в бій за Україну, потенційно знищивши армію Росії, яка бореться з труднощами. Крім того, ми могли б поставити Китай та будь-яку іншу країну перед вибором, схожим на той, який Джордж Буш дав світові після 11 вересня - або ви з нами, або з Росією, але не можете бути з обома.

Будь-яка нація, яка вирішила зберегти зв'язки з Росією після такого неподобства, також стала б глобальним вигнанцем. Частина або вся її економіка буде відокремлена від економіки США й наших союзників. Сьогодні на Захід припадає понад половина світового ВВП. Відокремлення будь-якої країни від наших об'єднаних економік може її спустошити. Вплив на західну економіку може бути значним, але вплив на економіку Росії та її попутників буде набагато гіршим. У підсумку це може бути економічний Армагеддон, але він набагато кращий за ядерний Армагеддон.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Після поразки такі режими, як-от путінський, скочуються до громадянської війни з високим рівнем насильства" - фінський полковник Петтері Каянмаа

Разом із нашими ключовими союзниками в НАТО ми маємо розробити та оцінити широкий спектр варіантів. Я припускаю, що президент та адміністрація вже залучені до такого процесу. Потенційні відповіді на такий мерзенний акт, як ядерний удар, мають бути оптимально розроблені та мати підтримку наших союзників по НАТО. Путін та його помічники не повинні сумніватися, що наша відповідь на таку аморальність буде руйнівною.

"Насамперед ця війна залишає по собі одне людські руїни", Die Welt, Німеччина

Немає жодних сумнівів у винуватості російського солдата, засудженого в Києві до довічного ув'язнення за воєнні злочини. Докази були тяжкі. Вадим Шишімарін також зізнався, що стріляв в українця. Не треба його шкодувати. Чи таки треба?

Цілком можливо, що він був одним із призовників, яких Путін кинув на фронт під приводом того, що мали піти на маневри, і які лише потім зрозуміли, що потрапили в бійню війни.

Ніщо не виправдовує таких дій. До того ж страждання, які вони залишають в Україні, стосуються не окремих солдатів, а сотень тисяч українців.

Такі солдати, як-от цей засуджений, є "цілком нормальними людьми", як описав їх історик Крістофер Браунінг у своїй однойменній книжці, пояснюючи, як члени невинного гамбурзького поліцейського резерву перетворилися на сумнозвісний загін убивць у Польщі влітку 1942 року. Тож жалість недоречна.

Війна це катастрофа. Вона вбиває. Вона руйнує. Вона перетворює міста на руїни і перетворює дітей, жінок і чоловіків на трупи. Не більше й не менше.

Війна іноді необхідна, бо є тільки одна річ у світі гірша за застосування сили, а саме капітуляція перед силою

Проте війна іноді необхідна, бо є лише одна річ у світі гірша за застосування сили, а саме капітуляція перед силою.

Але всі зусилля для досягнення припинення вогню окупаються. Чи зможуть колись росіяни та українці знову подивитися одне одному в очі? ХХ століття знає відповідь можна миритися, не прощаючи, можна прощати, не забуваючи.

"Факти використання Росією забороненої зброї", The Guardian, Велика Британія

Близько півночі 1 березня 2022-го літак ВПС Росії скинув серію 250-кілограмових бомб радянських часів на Бородянку, на північ від Києва. Це були потужні бомби ФАБ-250, призначені для важення військових об'єктів ворожих укріплень і дзотів. Однак у цьому тихому містечку з населенням 13 тис. людей таких споруд не було.

Бомби впали щонайменше на п'ять житлових будинків, розколовши їх навпіл. Десятки тіл знайшли під завалами, коли росіяни пішли з Київської області на початку квітня, залишивши гігантське місце злочину, над яким уже тижнями працюють українські прокурори, які розслідують військові злочини Росії.

Воєнним злочином є порушення законів війни, складова частина міжнародного права, встановлена Гаазькими конвенціями 1899-го та 1907 року і далі Женевськими конвенціями 1949 року, зокрема умисне вбивство військовополонених і цивільних, тортури й використання нелегальної зброї. The Guardian відвідала міста й села на північ від Києва, зруйновані вщент під час російської окупації та вивчила докази та інші матеріали української прокуратури.

ФАБ-250 належить до бомб, які росіяни найчастіше використовували проти українських міст Київської області, як-от Буча, Гостомель і Бородянка. За даними слідства, щонайменше вісім будівель у містах було зруйновано цими потужними некерованими бомбами, внаслідок чого загинули сотні людей. ФАБ-250 украй неточна бомба, що скидається з повітря. Її використав СРСР у війні в Афганістані й Росія в Сирії.

Хоча Росія стверджує, що намагається знищити військові об'єкти, докази, зібрані The Guardian у Бучі, Гостомелі й Бородянці свідчать, що бомби ФАБ-250 скинули на житлові будинки

Хоча Росія стверджує, що намагається знищити військові об'єкти, докази, зібрані The Guardian у Бучі, Гостомелі й Бородянці, і незалежно перевірені експертами зі зброї, свідчать, що ці бомби скинули на житлові будинки й цивільну інфраструктуру.

Патологоанатоми, що проводять розтин знайдених тіл у масових похованнях на північ від Києва, виявили крихітні металеві стріли, встромлені в голови та груди людей. Експерти зі зброї підтвердили, що це флешети - протипіхотна зброя, яку широко використовували в Першій світовій війні.

У кожному снаряді до 8000 дротиків, що летять на відстані до 300 м і встромляються в тіло жертви. Їх використовували в Бучі та Ірпені

Ці маленькі металеві дротики, які є в снарядах. Ними стріляла російська артилерія в Бучі та Ірпені. Кожен може містити до 8000 флешетів. Вони завдовжки 3-4 см і після вибуху летять за формою широкої арки на відстань до 300 м.

Під час удару об тіло жертви дротик втрачає твердість і згинається в гачок, а задня частина стріли, що складається з чотирьох плавників, часто відривається і завдає вторинного поранення. Застосування неточної смертоносної зброї в густонаселених цивільних районах порушення гуманітарного права.

Виведення російських військ із Київської області дозволило побачити наявність касетних бомб, які випускають десятки дрібніших боєприпасів їх знайшли в уламках авто, на вулицях і в житлових будинках, а також у трупах. Зброя заборонена в понад 100 країнах. Суббоєприпаси в такій бомбі розкидаються на великій площі, але не завжди вибухають, створюючи небезпеку для громадян у майбутньому.

На уламках десятків автомобілів у Бучі й Бородянці помітні характерні пробоїни, які утворили суббоєприпаси від касетних бомб, які використовували російські військові. Широко повідомляли про застосування касетних бомб також в інших районах України.

У Бородянці прокуратура цілими днями ексгумувала десятки жертв, нашвидкуруч похованих родичами на місцевих кладовищах під час бомбардувань. За даними влади, багато хто загинув від касетних бомб. Патологоанатоми в районах на північ від Києва підтвердили, що виявили фрагменти касетних боєприпасів у тілах, викопаних у цьому районі. Їхні висновки передадуть у Гаагу, де найближчими місяцями можуть бути офіційно оформлені звинувачення у військових злочинах, скоєних Росією.

У минулому огляді преси Gazeta.ua писала, що країни Західної Європи не поспішають допомагати Україні та не надто хочуть нас бачити в ЄС. Про українських партизанів, які підривають об'єкти та вбивають колабораціоністів на окупованих територіях і, можливо, у самій Росії. І візит польського президента Анджея Дуди до Києва, анонс нового стратегічного договору між Україною та Польщею.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!