Різанина, шум, барабани. Помираючі кличуть богів

"Того дня розбили гордість османів. Серед багатьох щасливих людей лише я був у розпачі. Попри лихоманку просив дозволити мені битися. Хотів краще померти за свого Бога і царя, ніж ховатися в каюті. Поплатився пораненнями. Куля зробила мене одноруким назавжди", писав у спогадах про найбільшу морську битву XVI ст. іспанський солдат Міґель де Сервантес, майбутній автор роману "Премудрий гідальго Дон Кіхот із Ламанчі".

7 жовтня 1571-го він брав участь у битві в Іонічному морі біля Лепанто зараз місто Навпакт у Греції. У ній зійшлися флоти Османської імперії та Священної ліги. У травні 1571-го Іспанія, Венеція та Рим об'єдналися, щоб припинити домінування османів у Середземному морі.

 Маємо дати відсіч мусульманським варварам. Інакше які ми слуги Христові? звернувся на зборах союзників Папа Римський Пій V.

Іспанія бере на себе половину воєнних витрат, Венеція третину, решту Рим. Командувачем військового флоту призначають брата іспанського короля дона Хуана Австрійського.

Протягом літа 1571 року формують флот. Тим часом османи захоплюють Нікосію на Кіпрі, що підпорядковувалася Венеції. У місті Фамаґуста гарнізон вимушений здатися після 11 місяців облоги. Із захисників живцем здирають шкіру й рубають тіла.

Папа Римський наказує флоту Ліги йти до завойованого османами порту Лепанто. Має в розпорядженні найпотужніший флот в історії Європи. Головним козирем вважають шість галеасів. Називають плавучими фортецями. Мають потужну артилерію, високі борти й тому неприступні для абордажу. Рухатися можуть за допомогою вітрил або гребців. На них по 800 членів екіпажу. Крім галеасів, залучили 206 галер, які вміщують 84 тис. людей. У турецького флоту є 210 галер і 88 тис. осіб. Очолює його Алі-паша Муедзінзаде.

Вранці 7 жовтня в затоці Лепанто сторони вишиковуються одна навпроти іншої. Зближуються під скрип весел і гуркіт барабанів. Після гармат у хід ідуть аркебузи, мортири й луки. Все гримить і димить. Галеаси топ­лять 70 османських галер. Море перетворюється на купу потрощених суден.

Найжорстокіша сутичка зав'язується в центрі. Там у абордажному бою сходяться флагман іспанського флоту "Реал" і османська "Султана". Європейці орудують мечами, а турки відстрілюються луками й відбиваються врукопашну. Галері "Капітан" вдається підійти до турецького флагмана з корми й успішно атакувати. "Султана" переходить під контроль ворогів. Алі-пашу вбивають і голову насаджують на щоглу.

Передчуваючи поразку, на деяких османських галерах бунтують веслярі-християни. Це прискорює розгром турецького правого флангу.

Море перетворюється на купу потрощених суден

"Битва запекла, пригадував Міґель Сервантес. Різанина, шум, барабани. Помираючі кличуть богів. Поранений іспанський солдат волає: "Матір Божа!" Турецький яничар добиває його з криком: "У Бога немає матері".

За 3 год. бій стихає. Священна ліга втрачає 10 галер, 10 тис. убитими і 21 тис. пораненими. Та ескадра Хуана Австрійського перемагає. Захоплюють 170 османських кораблів і звільняють 12 тис. бранців-веслярів.

2 двигуни відпали з правого крила вантажного боїнга після зльоту з аеродрому в Амстердамі 4 жовтня 1992-го. Належав ізраїльській авіакомпанії El Al, прямував до Тель-Авіва. Із двома двигунами в лівому крилі пілоти розвернули лайнер і намагалися посадити на летовище. Та боїнг упав на житловий комплекс. Загинули всі четверо людей, які перебували на борту, і 39 жителів передмістя. 26 отримали поранення

"Посли достойні від Папи Римського принесли Данилові вінець, скіпетр і корону. При цьому сказали: "Сину, прийми од нас вінець королівства. Відтепер ти матимеш поміч од Риму",

пише невідомий автор у Галицько-Волинському літописі про сходження на престол 52-річного Данила Романовича. Корону надіслав Папа Римський Інокентій IV. Церемонія відбулася 7 жовтня 1253-го у храмі Пресвятої Богородиці в Дорогочині, зараз це місто в Підляському польському воєводстві

4 жовтня 1875 року запрацював університет ім. Франца Йосифа в Чернівцях. Назвали на честь тодішнього імператора Австро-Угорщини, яка володіла краєм. Використали базу теологічного інституту, що діяв із 1827-го. Ректором поставили юриста 35-річного Костянтина Томащука. Викладати запросили майже 100 професорів з Австрії, Німеччини та Швейцарії. На теологічному, правничому й філософському факультетах навчалися 208 студентів.

5 жовтня 1956-го президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ "Про залучення до праці циган, які займаються бродяжництвом". Протягом трьох місяців для них відводили ділянки біля населених пунктів і видавали позики на будівництво житла. Міліція реєструвала, а тих, хто відмовлявся переходити до осілого способу життя, відправляли у виправно-трудові табори.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!