"Саакашвілі стає важливим для грузинської політики навіть за ґратами"

 Головна причина повернення Саа­кашвілі в Грузію відсутність політичного майбутнього в Україні. Та й у будь-якій іншій державі. На батьківщині рейтинг його політичної сили дає можливість повернутися в політику. Але потрібен рішучий крок. От він його і зробив, каже політолог 27-річний Олег Саакян.

Ввечері 1 жовтня у Тбілісі затримали колишнього президента Грузії Михеі­ла Саакашвілі. Вранці того дня він опуб­лікував відео нібито з Батумі. Заявив, що повернувся до країни після восьми років проживання за кордоном. Представники "Єдиного національного руху" обіцяли, що Саакашвілі з'явиться на пуб­ліці 2 жовтня, щойно закриються виборчі дільниці. В Грузії якраз проходили місцеві вибори.

53-річний Михеіл Саакашвілі потрапив до країни 29 вересня, повідомила прокуратура Грузії. Нібито сховавшись у вентиляційній кабіні вантажівки. Родич водія Елгуджі Цомаї розповів, що той давно возить із Грузії в Україну зелень. Чоловік є також власником квартири у Тбілісі, в якій схопили політика. Його також затримали. Загрожує чотири роки в'язниці за "переховування злочинця". Арештували також батька і сина Зураба і Шалву Цоцорія. Вони працювали в порту Поті, куди Саакашвілі потрапив у вантажівці. Є версія, що авто прибуло в порт поромом з України.

Того ж дня Саакашвілі оголосив голодування доки не звільнять його самого і затриманих через нього.

Саакашвілі очолював Грузію в 20082013 роках. Після поразки на виборах 2013-го залишив країну. Там його заочно засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС. Ще до шести років у справі про побиття колишнього депутата Валерія Гелашвілі. Також висунули звинувачення в розтраті бюджетних коштів і розгоні акції протесту в листопаді 2007 року. Саакашвілі всі звинувачення називає політичними.

2015-го його позбавили грузинського громадянства. Майже шість років має українське. Зараз є головою Виконавчого комітету Національної ради реформ України.

Президент Володимир Зеленський збирається домагатися повернення Саакашвілі в Україну. Але Тбілісі не має наміру передавати його Києву, повідомила віцепрем'єрка Тея Цулукіані.

Місцеві вибори виграла правляча партія "Грузинська мрія" 46% голосів. Опозиційний "Єдиний національний рух" соратників Саакашвілі посів друге місце 30%.

 Це підняття ставок Саакашвілі стає важливим фактором грузинської політики навіть за ґратами, говорить Саа­кян. Критично впливатиме на двосторонні відносини між Україною й Грузією. Вони й раніше були прохолодні. Влада Грузії заграє з Росією. Саа­кашвілі в двосторонніх відносинах буде слоном у кутку кімнати. Щойно виникатиме спірне питання одразу згадува­тимуть про нього. Буде застій у відносинах.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!