Скандальний "Офшор 95" показали. Журналісти підтвердили зв'язок Зеленського з Коломойським на $40 млн

Президент Володимир Зеленський та його близькі соратники могли бути причетними до переказів $40 млн від структур, пов'язаних із олігархом Ігорем Коломойським.

Ці кошти могли бути частиною історії з виведення та відмивання грошей Приватбанку. Про це йдеться у новому фільмі-розслідуванні "Слідства.Інфо" "Офшор 95".

Понад 600 журналістів з усіх куточків світу рік досліджували 11,9 мільйонів офшорних документів, які стали публічними після нового наймасштабнішого витоку. Цей проєкт дістав назву Pandora Papers.

Журналісти знайшли підтвердження інформації, яка була опублікована під час президентських перегонів весною 2019 року. А саме схеми, за якою офшорні фірми Зеленського та його команди з 2012 року нібито отримали $40 млн від компаній, пов'язаних із олігархом Ігорем Коломойським. Це відбувалося у період, коли студія "Квартал 95" почала співпрацювати з телеканалом "1+1".

Документи підтверджують, що у 2012 році "кварталівці" зареєстрували понад десяток фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та на Кіпрі. В серці цієї мережі перебувала досі невідома фірма Maltex Multicapital Corp. Згідно із документами витоку, Maltex була порівну поділена між фірмами Володимира Зеленського, братів Сергія та Бориса Шефірів та ще одного "кварталівця" сценариста та режисера продуктів студії Андрія Яковлева.

Подписывайтесь на наш телеграм канал новостей - INKORR

Номінальним власником центру мережі виступала інша компанія, Davegra Limited. На той час її власником був нинішній очільник Служби безпеки України Іван Баканов. Саме він підписав так звану "трастову декларацію" документ, який фіксує відносини між номінальним та реальним власником компанії.

$40 млн формально були сплачені як внесок до статутного капіталу. Британський експерт з фінзлочинів Грем Барроу відзначив непрозорість такої операції.

Водночас офшорні компанії, які ймовірно перераховували кошти "кварталівцям", підозрюють у відмиванні мільярдів з Приватбанку співвласником цього банку раніше був Ігор Коломойський.

Крім того, переказ грошей відбувався через кіпрську філію Приватбанку ту саму, через яку олігарх міг відмивати мільйони. Нові документи засвідчують, що принаймні одна з компаній очільників "95 кварталу" мала рахунок у цьому банку. Тобто офшори Зеленського також могли бути частиною історії з відмиванням брудних грошей.

"Слідство.Інфо" намагалося отримати коментарі від усіх фігурантів цієї історії. Втім, на запитання журналістів відповів лише Борис Шефір. На відміну від своїх партнерів, він у політику не пішов, і зараз власник суттєвої частини офшорного бізнесу "кварталівців".

На запитання, навіщо "Кварталу 95" офшори, він відповів, що потрібно запитувати в наших законотворців. Мовляв, інакше захистити свої інтереси у бізнесі неможливо. Додав, що почав закривати офшорну частину бізнесу.

Також журналісти намагалися отримати позицію президента Володимира Зеленського стосовно мільйонів від олігарха Коломойського та офшорних дивідендів. У Зеленського повідомили, що "відповіді не буде".

Розслідування "Офшор 95" - частина міжнародного проєкту Pandora Papers, який містить 2,94 терабайтів фінансових даних.

Pandora Papers - глобальний витік документів, з яких стало відомо про секретні активи, таємні угоди та приховані статки найбагатших людей з усього світу. У Pandora Papers зібрана інформація про активи і таємні угоди 130 найбагатших людей світу, серед яких понад 30 топ-політиків.

Над документами з проєкту Pandora Papers працювала команда з понад 600 журналістів зі 117 країн світу члени The International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). Від України над цими проєктами працювало і працює Слідство.Інфо.

Показ розслідування про таємниці офшорного бізнесу президента Володимира Зеленського і про "брудні" гроші олігарха Ігоря Коломойського "Офшор 95" мало не зірвався 3 жовтня після дзвінка з погрозами, який надійшов в КМДА. Чоловік, який телефонував, заявив, що він з СБУ.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!