Суд відкрив провадження проти Олексія Гончарука, йому загрожує від двох до п'яти років в'язниці

Гончарук знав, що експорт потрібно зупиняти - його про це ще в січні попередив Радбез

Проти Кабміну і особисто колишнього прем'єра Гончарука відкрили кримінальну справу, повідомляє видання INKORR

Антикорупційна спецпрокуратура висунула Олексію службову недбалість - за те, що не стримав експорт медичних масок та іншої медпродукції напередодні епідемії коронавирусу.

Гончарук точно знав, що експорт потрібно зупиняти - його про це ще в січні попередив Радбез. Але за місяць, що залишився йому до кінця прем'єрства - нічого не зробив. Хоча маски в аптеках з лютого вже зникли і купити з було можна тільки за великі гроші.

Листи Данілова

Сьогодні з ранку ЗМІ опублікували два листи секретаря РНБО Олексія Данілова на ім'я прем'єра Олексія Гончарука. В обох йдеться, що з огляду на наближення епідемії коронавирусу потрібно терміново припинити експорт медичних масок, захисних костюмів і рукавичок.

Перший лист датовано 31 січня, а другий - 8 лютого 2020 року. У них йдеться про одне й те ж. Обидва листи - з позначкою "терміново". В останньому зверненні Данілов просить повідомити про результати розгляду листа до 10 лютого.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Доставка ліків поштою та кредитні канікули для бізнесу. Що пообіцяв Зеленський?

Як відомо, заборону на експорт масок і інших засобів захисту Кабмін ввів тільки 11 березня. Тобто вже при новому прем'єрі Денисі Шмигалі. Це означає, що Гончарук вимоги РНБО проігнорував. І товар, який вже тоді став стратегічним, спокійно вивозився з країни.

Як маски зникали з України

В останні тижні керівництва Гончарука медичні маски і засоби захисту стали головним товаром в Україні. Задовго до оголошення карантину маски вже почали зникати з аптек, а ціни на них виросли в кілька разів. Що було зрозуміло: Європа вже почала закриватися на карантин, і попит на цей товар пішов вгору. Та й Китай закуповував маски в ажіотажному режимі та безкоштовно роздавав своїм громадянам.

За словами ексгенпрокурора Юрія Луценка, з України за зиму вивезли 983,5 тонн медичних масок, більше половини цього обсягу - в лютому, коли спалах коронавирусу поширився світом. І було зрозуміло, що ще трохи - і епідемія докотиться до України.

Причому зрозуміло це було і владі - судячи з тривожних листів Данілова Гончаруку.

Інше питання - чи сам Гончарук приймав рішення не забороняти вивезення дефіцитного товару. Або його про це хтось зажадав.

"Страна" вже публікувала основні версії того, чому "експорт під час чуми" не припинявся. Їх було три. За першою, розпродаж влаштували люди зі "Слуги народу" - зокрема, нардеп Михайло Радуцький, який допомагав бізнесменам з Ізраїлю скуповувати маски в Україні і перепродувати їх в Китай.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:   "Це я вбила Еріку" - під час звернення Зеленського телеканал помилково запустив кумедні субтитри

Радуцький спростовував свою участь в подібних схемах.

За другою версією - ніхто особливо цей бізнес не курував, а просто багато хто, користуючись ажіотажним попитом, вирішили на ньому заробити. І дійсно, в списку постачальників - десятки фірм-посередників, що вивозили медтовари за кордон.

І за третьою гіпотезою - вивезення масок з країни організував Китай через афілійовані з урядом комерційні структури (зокрема - засновника "Алі" Джека Ма).

Останній скандал з масками прогримів зовсім недавно. Однією з найгучніших стала історія з вивезенням великої партії українських медичних масок в Іспанію.

Місцевий телеканал зняв сюжет про постачання в Мадрид індивідуальних засобів захисту харківської фірми "BUK" зі слоганом "Чисте повітря в будь-яких умовах".

Після цього глава митної служби Максим Нефьодов виправдав продаж за кордон тим, що це здійснювалося до заборони - мовляв, маски вивезли з країни 2 і 6 березня, а респіратори - 3 та 7 березня, тобто абсолютно законно.

А ось, що може бути незаконним - це поведінка експрем'єра, який ігнорував попередження РНБО. З якої причини ігнорував - чи корупційного інтересу, чи в силу власної некомпетентності, чи з причини відсутності належної уваги до цієї проблеми - інше питання.

Але в будь-якому випадку, відповідальність за відсутність реакції несе експрем'єр і члени його уряду.

Справа проти Гончарука

Після публікації листів Данілова, САП порушила справу за статтею 367 КК - "Службова недбалість". Причому по її другій частині - де йдеться про тяжкі наслідки.

Які саме наслідки настали - прокуратура не уточнює. Але санкція за статтею серйозна - позбавлення волі на строк від двох до п'яти років.

Поки справа відкрита за фактом халатності членів Кабінету міністрів. При цьому в заяві САП згадано Гончарука. Розслідувати справу буде ДБР.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!

Коментарі: