У кургані відкопали останки чоловіка у положенні вершника

Два поховання раннього бронзового віку і початку залізного віку знайшли археологи біля селища Петрове Олександрійського району Кіровоградської області.

"Ми проводимо охоронні розкопки тоді, коли виникає загроза знищення пам'ятки. У результаті наших робіт пам'ятка зникає як матеріальний об'єкт і переходить в інформаційний план. Тобто замість реально наявного кургану з'являється науковий звіт, креслення до нього, фотокартки", - сказав керівник експедиції Микола Тупчієнко, передає "Суспільне".

Похованням 5 тис. і 3 тис. років. Курган біля селища Петрове на мапах 1950-х і 1980-х позначають як пагорб висотою 1 м. Поховання розташовані на розпайованих землях.

"За нашим законодавством, щоб не мати проблем із відведенням цієї землі, Петрівський кар'єр звернувся з тим, щоб ми провели охоронні розкопки. Він профінансував це дослідження, у процесі якого ми його фотографуємо, знімаємо і ці кістки передаємо антропологам. У досліджені цих кісток зацікавлені наші польські колеги", - сказав дослідник.

В одному з курганів був похований молодий чоловік. Скелет погано зберігся. Його поховали в прямокутній ямі, орієнтованій майже по лінії схід-захід, і накрили кам'яними плитами. Їх передадуть у Петрівський краєзнавчий музей.

"Другому похованню, яке знайшли, майже три тисячі років. Ми його визначаємо як кіммерійське, тому що положення скелету було на лівому боці з руками перед тазом, яке нагадує положення вершника",- сказав Тупчієнко.

"Це поховання центральної ямної культури. З нього збереглися кістки людини, череп, посипаний фарбою мінеральною вохрою, дерев'яне вугілля. Він не просто лежав на землі, а на такій циновці, вона відпечаталась і ми її зафіксували", - сказав археолог Юрій Лук'янченко, який зробив ескізи з поховань.

Науковий співробітник обласного краєзнавчого музею Владислав Шатковський відібрав проби ґрунту.

"Це робиться для визначення флори та фауни того часу. Оскільки зараз одночасно декілька експедицій працюють з польськими колегами, то результати досліджень будуть взимку", - пояснив він.

Підписуйтесь на наш телеграм канал новин - INKORR

В області майже 2,8 тис. курганів перебувають на державному обліку. Це п'ята частина всіх наявних.

"На території якої громади розташований курган, та і забезпечує його охорону. Перед початком будь-яких будівельних робіт, люди звертаються до нас і з'ясовують, чи є на території об'єкти. Тоді ми вже співпрацюємо з археологами, істориками та науковцями", - сказала директорка обласного департаменту культури та туризму Уляна Соколенка.

У Дніпропетровській області чорні археологи почали копати на об'єктах "Великого будівництва". Люди з металошукачами прийшли на будівництво траси Н-31 "Дніпро-Решетилівка". Археолог Дмитро Тесленко повідомив: під час дослідження давніх поселень на будівництві траси знахідок з металу майже немає. Науковці знайшли ями, які викопали чорні археологи.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

50