У Польщі відкрили пам'ятник видатному "пароху концтабору Майданек" українцю Омеляну Ковчу

Біля концтабору Майданек у польському Любліні 4 жовтня сотні людей зібралися, щоб вшанувати пам'ять "героя віри і любові", українця Омеляна Ковча. Символічне покриття із пам'ятника зірвали чотири "в'язні концтабору" під звуки скрипки, що лунали із табірної вежі. Це була інсталяція режисера Лешека Мондзіка.

Гранітний монумент видатному українському гуманісту, блаженному священномученику отцю Омеляну Ковчу, відомому як "парох концтабору Майданек", стоїть на Дорозі мучеників Майданека у Любліні.

Отець Омелян Ковч під час Другої світової війни допомагав і рятував євреїв, українців, поляків. У 1943 році його відправили до концтабору Майданек, де він виконував душпастирську службу серед ув'язнених різних конфесій та національностей. 2001 року Папа Римський проголосив Омеляна Ковча блаженним священномучеником.

Рада польського міста Любліна на початку 2018 року одноголосно постановила спорудити пам'ятник українцеві Омеляну Ковчу та всіляко сприяла реалізації проєкту. Над проєктом працювали скульптор Олександр Дяченко та архітекторка Марта Дяченко. Монумент, створений на благодійні внески, поставили поблизу входу до Меморіального комплексу-музею "Майданек", він переданий громаді Любліна як дар від України. Монумент встановили навесні цього року, втім відкриття запланували на час послаблення карантину. Опікувалися цією справою українські Комітет із вшанування пам'яті Блаженного Омеляна Ковча, Фундація "Гуманітарні ініціативи" та польська Фундація духовної культури пограниччя.

"Це важлива мить для народів України і Польщі, для кожного, хто хоче пам'ятати. Він особливо символічна постать, бо був заарештований за допомогу іншим людям", каже мер Любліна Кшиштоф Жук. Він також додав, що місто назвало вулицю іменем Ковча.

"На духовній мапі Європи постає ще один знак перемоги добра. Не коритися злу і захищати правду - послання Омеляна Ковча людству. Наша співпраця із громадою міста Любліна над вшануванням подвигу отця Ковча набуває особливого значення сьогодні, коли Україна продовжує боротьбу проти російської агресії", - підкреслив Іван Васюник, голова Комітету із вшанування отця Омеляна Ковча.

Подписывайтесь на наш телеграм канал новостей - INKORR

Йосип Зісельс, дисидент та співпрезидент Асоціації єврейських громадських організацій та общин (ВААД) України сказав: "Хочу від імені єврейської громади України подякувати всім українцям, які рятували євреїв, бо, як сказано в Святому Писанні - хто рятує одну людину, той рятує світ".

На церемонії відкриття були також присутні: глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук, єпископ Люблінської Архидіецезії Мєчислав Цісло, головний рабин Польщі Міхаель Шідріх, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, маршалок Люблінського воєводства Ярослав Ставярський, Люблінський воєвода Лєх Справка, президент Фундації духовної культури пограниччя отець Стефан Батрух, польський правозахисник та дисидент Кшиштоф Становський, Данило Лубківський, Микола Кміть, лауреати відзнаки-2021 імені Омеляна Ковча польська режисерка Аґнєшка Голланд та представники об'єднаної ініціативи "Пласту" та "Харцежів" "Płomień Braterstwa Полум'я Братерства".

Президенти України і Польщі надіслали вітальні листи.

Мистецьку частину розпочала "Прелюдія" польського режисера Лешека Мондзіка, а завершив виступ українського дуету "Сестри Тельнюк". Режисером урочистостей є Василь Вовкун, генеральний директор Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької.

В рамках урочистостей вдев'яте вручили Міжнародну відзнаку Блаженного Священномученика Омеляна Ковча за особистий життєвий приклад жертовності та гуманізму, героїчні вчинки у служінні людині та задля примирення і порозуміння між народами.

Подписывайтесь на наш телеграм канал новостей - INKORR

"2021 року Комітет визначив лауреатами польську режисерку Аґнєшку Голланд, українського режисера та політв'язня Олега Сєнцова, американського дипломата і державного діяча Деніела Фріда та об'єднану Ініціативу "Пласту" та "Харцежів" "Płomień Braterstwa Полум'я Братерства", розповів Іван Васюник.

Комітет із вшанування пам'яті Омеляна Ковча заснували 2010-го. Його почесним головою був кардинал Любомир Гузар. Діяльність Комітету здійснюється під патронатом глави УГКЦ Блаженнішого Святослава Шевчука. Зусилля Комітету мають на меті сприяти втіленню ідей Ковча задля міжнаціонального, міжконфесійного та міжрелігійного діалогу, плекання толерантності і взаєморозуміння в суспільстві, популяризації соціально-корисної та благодійної діяльності.

Про цьогорічних лауреатів відзнаки:

Аґнєшка Голланд - польська режисерка, сценаристка та акторка. Номінант на премію "Оскар" за фільм "В темряві" на тему Холокосту. У 2019 році її фільм "Ціна правди", присвячений розкриттю правди про найбільшу трагедію українського народу - Голодомор, отримав "Золотий лев" на фестивалі польських фільмів у Ґдині. Нагороджена орденом княгині Ольги III ступеня - за вагомий внесок у вшанування пам'яті жертв геноциду Українського народу - Голодомору 1932-1933 років в Україні та подвижницьку діяльність, спрямовану на висвітлення правди про Голодомор.

Олег Сенцов - український кінорежисер, сценарист та письменник, громадський активіст. Колишній політв'язень Кремля, засуджений до 20 років за звинуваченням у тероризмі. Звільнений через три роки в рамках обміну полонених між Україною та РФ.

Деніел Фрід - американський дипломат і державний діяч. Помічник державного секретаря з європейських та євразійських справ (2005-2009). посол США в Польщі (1997- 2000). Спеціальний помічник президента та старший директор з питань європейських та євразійських питань у Раді національної безпеки (2001-2005). Головний заступник спеціального радника Державного секретаря у справах нових незалежних держав (2000-2001). Співавтор пакету санкцій проти Росії після вторгнення в Україну.

"Płomień Braterstwa Полум'я Братерства". Ініціатива польських харцежів, організована спільно з українськими пластунами з вшанування пам'яті воїнів Української Народної Республіки (УНР) - польських союзників у боротьбі за незалежність y 1920 році, похованих на території Польщі. Напередодні річниці битви під Варшавою поляки та українці стояли і вшановували пам'ять на 26 місцях у Польщі на могилах воїнів УНР, які воювали пліч-о-пліч з польською армією проти Червоної армії. Акції передувала спільна виховна та просвітницька робота, яка тривала кілька місяців, в рамках якої пластуни та харцежі знайшли та впорядкували могили.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!