"Відбувається профанація науки – панує думка, що нею може займатися будь-хто" - Гундорова

В Україні відбувається знецінення науки, тому її фінансують за залишковим принципом. Керівні посади досі обіймають старі кадри, що не сприймають новацій. Водночас молоді українські вчені, що набули досвід за кордоном, повертаються в Україну ділитися знаннями.

Про це в інтерв'ю журналу "Країна" розповіла науковиця Тамара Гундорова.

"В СРСР наука була заідеологізована і спрямована на розвиток військового сектора, тому добре фінансувалася, каже вона. Переформатування складне, про що свідчить досвід Академії наук. Водночас наука знецінилася в суспільстві, тому на неї виділяють мізерні гроші. А з нічого не може народитися щось".

Багато вчених виїхали на Захід і там зробили кар'єру. Для розвитку науки потрібні інфраструктура, інструменти, новітні технології, а головне людський капітал, наголошує науковиця.

"У 1990-ті роки з Академії наук вимився середній прошарок науковців. Найбільш прогресивні і працездатні пішли на викладацьку роботу. Лишилися молоді й найстарші. Останні не сприймали новації, але досі обіймають керівні посади. Зараз відбувається профанація науки панує думка, що нею може займатися будь-хто. Бачимо дилетантство, квазінауку, плагіат. Але для влади це не проблема", зазначає вона.

Подписывайтесь на наш телеграм канал новостей - INKORR

Депутат "Опозиційної платформи За життя" Ілля Кива захистив кандидатську дисертацію. Після цього деякі науковці спалили свої дипломи на знак протесту. І таких скандалів багато серед політиків, бізнесменів, керівників, розповідає Гундорова.

"Це стара радянська традиція мати вчені "корочки". На жаль, рівень наукових захистів розмивається, вони набувають масового характеру і стають імітацією. Як член Наукового комітету, я також намагалася донести до влади, які мають бути зміни на ниві української науки. Для прогресу наука має розвиватися знизу і мати підтримку згори", стверджує вона.

Попри всі проблеми Україна має й наукові досягнення. В неї високий людський капітал, освічені і культурні люди, є науковий рівень, передусім гуманітарний, вважає науковиця.

"Наші вчені за кордоном отримують визнання. Виросло покоління, яке знає мови й стажується на Заході. Виникла навіть традиція "повернення в Україну" вчені, які здобули освіту і працюють за кордоном, приїздять, щоб створювати тут школи, набирають групи і долучаються до розробки нових тем. Вони міст між західною і вітчизняною науками. Це перспективно. У кожній сфері є досягнення. Але вони поодинокі", підсумовує вона.

Повне інтерв'ю з Тамарою Гундоровою читайте в журналі "Країна"

26 квітня Ілля Кива захистив кандидатську дисертацію із державного управління. За це проголосували одностайно 13 членів комісії в Інституті підготовки кадрів держслужби зайнятості.

Киву супроводжували невідомі в чорному, які блокували журналістам вхід в аудиторію. Також в Інституті були нардепи від ОПЗЖ.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

11