Вибори президента в Раді: Як на Банковій хочуть переграти Тимошенко

У президента вже є сценарій, який не передбачає його всенародного переобрання в березні 2019 року, але зберігає Порошенка при владі.

Згідно з наявною інсайдерською інформацією, вже є певні домовленості між Банковою та "Народним фронтом" про базовий варіант, який не передбачає всенародного переобрання президента в березні 2019 р., але зберігає за Порошенком вплив на владу, пише Depo.ua.

Це екстрена конституційна реформа з переходом до суто парламентської форми правління, коли президента обирають в парламенті.

Схема виглядає наступним чином: приймаються зміни до Конституції, президентські вибори в березні 2019 р. скасовують, а коаліція БПП і НФ концентрується на парламентських виборах 2019 р. Влада йде на парламентські вибори з обов'язковим збереженням мажоритарки. Таким чином, правління Порошенка продовжується аж до жовтня 2019 р., а потім нова коаліція (або вже об'єднана політсила) БПП і НФ обирає його президентом у парламенті. Його повноваження буде урізано, але він залишається з імунітетом, а головне — з великим впливом на формування виконавчої влади через більшість у парламенті. Просування цієї ідеї передбачається за допомогою декількох посилань.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:    Генпрокуратура завершила розслідування проти Добкіна

По-перше, за президента з ритуальними повноваженнями Україна нарешті позбавляється від дуалізму влади, який вже давно всі критикують. До речі, серед критиків цього дуалізму не тільки "Народний фронт", але й Юлія Тимошенко зі своєю ідеєю "народного канцлера". Отже, Юлії Володимирівні буде складно критикувати новації БПП і НФ з точки зору користі для державного устрою.

По-друге, скасування всенародних виборів президента буде подано як необхідна умова для зняття зайвого напруження, яке розколює Україну. Дійсно, вибори президента сприймаються українцями як "останній бій", Армагедон та остаточна битва Добра і Зла та розколюють Україну. В такому ключі проходили практично всі президентські вибори в Україні, мабуть, за винятком 1991-го і 2014 рр. В той же час вибори в парламент дозволяють представити у владі більш широкий спектр симпатій українців і консенсусом визначити, хто ж буде вести країну в найближчу п'ятирічку. Гнучкість структури парламенту також передбачає коригування курсу "на марші".

По-третє, все буде виглядати так, начебто він власноруч відмовляється від гігантських повноважень, що дуже нехарактерно для майже всіх його попередників. А якщо цю тему буде помножено на автокефалію українського православ'я, то рейтинг Порошенка може серйозно зрости.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:   Савченко зробила гучну заяву із СІЗО

Інтерес "фронтовиків" до такого розвитку подій цілком очевидний. Вони, таким чином, власне нічим не ризикують, а в разі успіху збережуть місця в урядових кабінетах, міцно чіпляються на виборах-2019 у ВР за президентську політичну силу, знову заходять у парламент, а потім, можливо, вдасться виторгувати у партнерів якісь кращі преференції.

Однак сценарій має і слабкі сторони. Припустимо, на самому старті все проходить більш-менш гладко — зібрати восени у ВР просту більшість для голосування за відповідні зміни до Конституції у першому читанні вдається, і якось навіть виходить не звертати увагу на жорстку протидію процесу з боку різношерстої опозиції. Хоча всі опозиційні сили будуть досить синхронно і безпосередньо апелювати до народу з простим аргументом — влада вас вирішила позбавити права обирати голову держави. Чи призведе це до масових протестів — невідомо, але головна проблема в іншому — де через півроку знайти більш ніж 300 депутатських багнетів для остаточного голосування за конституційні зміни в частині переходу до парламентської республіки?

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

243