ЄС не назвав дат вступу жодної з балканських країн

На саміті країн ЄС і Балкан в словенському місті Брдо при Кранью Брюссель не назвав дат вступу жодної з балканських країн.

ЄС відмовився встановити крайні терміни до 2030 року для розгляду заявок про членство балканських країн. Про це пише The Times.

Подписывайтесь на наш телеграм канал новостей - INKORR

Сторони обговорювали перспективи членства Сербії, Косово, Албанії, Чорногорії, Північної Македонії, а також Боснії і Герцеговини. Брюссель заявив, що має намір далі розширюватися, але поки що без чітких дат. Про це пише Euronews.

Шість західно-балканських країн перебувають на різних стадіях інтеграції.

Північна Македонія подала заявку на членство в ЄС в 2004 році. Попри те, що вона виконала критерії для початку переговорів про вступ, член ЄС Болгарія виступає проти через суперечку про мову і національну ідентичність. Софія хоче, щоб Північна Македонія визнала, що її мова має болгарські корені, а Скоп'є відмовляється. Інші ж країни ЄС не проявили великого зацікавлення прискорити процес.

Албанія подала заявку в 2009 році, але, попри виконання всіх вимог ЄС, переговори ще не почалися. Оскільки заявки Албанії та Північної Македонії взаємопов'язані, то вето Софії так само не дозволяє Тирані просунутися вперед.

"Це фактично тримає нас в заручниках. Ми виконали всі умови і чекаємо, щоб сісти за стіл переговорів з ЄС", - сказав прем'єр Албанії Еді Рама.

"Заявки Албанії та Північної Македонії на членство слід реалізувати разом", - каже верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Чорногорія подала заявку в 2008 році. Переговори, які почалися в 2012 році, просуваються вперед. Найбільшими перешкодами для країни залишаються корупція, організована злочинність і здоров'я економіки.

Членство в ЄС для малих балканських країн поки що було намічено на 2026 рік, але тепер дата відкладена на невизначене майбутнє.

Сербія подала заявку в 2009 році. Переговори розпочалися в 2014 році, але зберігається напруженість між Сербією і Косово, що гальмує процес. Сербія як найбільша з західно-балканських країн налагоджує тісні зв'язки з Китаєм і Росією, попри попередження ЄС про негативний впливи цих двох країн в регіоні. Суспільний інтерес до членства в самій Сербії теж поступово згасає, і її лідери часто посилають сигнали, що не дуже й хочуть членства.

"Життєво важливо, щоб Косово і Сербія нормалізували відносини. Діалог за сприяння ЄС - єдина платформа для розв'язання цієї кризи", - каже президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен.

"Десятиліттями ми прислухалися до обіцянок членства. Питання в тому, яке покоління побачить виконання цих обіцянок. Чому вони просто не скажуть нам: "Не хочемо більше розширювати ЄС", і ми приймемо це як даність ", - каже речник сербського парламенту Івіца Дачич.

П'ять членів ЄС, Кіпр, Греція, Румунія, Словаччина та Іспанія, не визнають Косово як країну. Україна теж не визнає.

"Майбутня інтеграція Косово в ЄС, як і Сербії, тісно пов'язані з діалогом на високому рівні за сприяння ЄС між Приштіни і Белграду, які повинні привести до юридично зобов'язуючої всеосяжної угоди про нормалізацію їхніх відносин", - заявили в Європарламенті.

Боснію і Герцеговину розглядали як потенційного кандидата з 2003 року. Країна подала заявку в 2016 році. Але, за даними Європарламенту, "внутрішня політична нестабільність і відсутність політичних реформ погіршили перспективи країни на вступ в ЄС".

Країни ЄС з обережністю ставляться до нових членів, побоюючись нової хвилі міграції в західні держави-члени. У Франції це викликає особливу стурбованість у президента Еммануеля Макрона, оскільки він йде на президентські вибори в 2022 році.

США в кінці вересня закликали ЄС прискорити процес розширення щодо Західних Балкан. Про це заявив в.о. заступника держсекретаря з питань Південної Центральної Європи Габріель Ескобар.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!