"Залишилося два місяці до кінця ув'язнення, але втік з усіма. Вдома батько побив і привів назад"

240 в'язнів утекли з тюрми в Нігерії після нападу бойовиків у ніч на 13 вересня. Виправний заклад обстріляли з гранатометів. Загинули охоронець і військовий. Під вартою перебували 294 особи. 28 відмовилися виходити з камер. 26 прийшли назад за кілька годин після нападу.

Через тиждень після втечі до в'язниці повернули 114 утікачів. Декого заарештували повторно. Більшість повернулася сама. 18 людей привели назад батьки та дружини

Аджуога УСМАН, 38 років, юристка, Бенін-Сіті:

 З усіма клієнтами узгоджуємо, що в разі масової втечі вони залишаються у виправному закладі. За останні два роки довелося цей пункт внести в договір. У квітні 1844 засуджені втекли з іншої тюрми. Третину вдалося повернути. Втеча надто ускладнює подальший судовий процес. Якщо ж їх примушують іти разом з усіма, мають 10 днів, щоб повернутися в заклад. Часом терористи наважуються визволяти якогось важливого командира. Тоді погрожують усім, щоб утікали.

У Нігерії криза судової та правоохоронної систем водночас. Північний захід і центр країни контролюють банди й ісламісти. Нападають на ферми, викрадають людей і худобу. За все вимагають викуп. Підпалюють села й мародерствують. Ні поліція, ні військові не втручаються.

Підпалюють села й мародерствують

Мати живе в селі. Усі мають великі ферми. Сини одного сусіда потрапили в банду. Викрали доньку нотаріуса за викуп. Їх заарештували. Батьки найняли людей, щоб напали на в'язницю. Чоловіки втекли. Одного затримали за два дні. Другий півтора року переховувався. Зараз живе в селі. Дає хабарі, щоб його не чіпали. Домовився з бандою, щоб охороняли фермерів. Усі задоволені, бо платять небагато. Охорона обійшлася б дорожче.

Абубакар АЛЛІ, 29 років, поліцейський, Кабба:

 Маємо шанси впіймати втікачів у найближчі п'ять днів після втечі. В особливо небезпечних готовий план, куди їх вивозять у віддалені села чи за кордон. Дехто вийшов у місто, випив пива, сходив у бордель і повернувся.

Із 294 людей у камерах 70 мали вироки. Решта чекали суду. Процеси умисно затягують родичі, щоб устигнути замовити напад або зібрати гроші відкупитися. У разі найтяжчих злочинів влада не хоче погоджувати смертний вирок. Офіційна версія: є шанс, що людина невинна. Насправді бояться бунтів родичів і банд.

Вийшов у місто, випив пива, сходив у бордель і повернувся в тюрму

Втікають ґвалтівники, убивці, підпалювачі. Так досі не впіймали убивць Едіт Алію. Її викрали, зґвалтували й убили. Від родичів отримали викуп, хоча жертва була вже мертва. Багато втікачів одразу погрожують свідкам, поліцейським чи прокурорам, які ведуть їхні справи. Були випадки, коли вбивали ключових свідків.

Не думаю, що вдасться найближчим часом змінити ситуацію. Персоналу бракує. Там, де мають бути 25 охоронців, є 10. Їх ніхто не перевіряє. Наймаються рідні брати засуджених чи колишні злочинці. В одній тюрмі банда підкупила охоронців. В'язні вийшли через ворота. Ще в одній через охорону замовляють алкоголь, наркотики, повій. Під час однієї втечі засуджені нібито йшли на молитву, але у храмі не було охоронця. Він чомусь захворів саме в день нападу. Ще не чув, щоб після якогось зі скандалів були масові звільнення.

Нам платять премію за охорону в'язниці та впійманих утікачів. Уряд наймав експерта з безпеки. Той казав, що жодна будівля не підходить для утримання небезпечних засуджених. Банди чи терористи добре координуються, мають потужну зброю. Їх не спинить тонка стіна. Потрібні рови, колючі дроти, кілька мурів. Цим ніхто не займатиметься.

Вайолет УБАБУ, 42 роки, психолог, Лагос:

 Працюю з колишніми ув'язненими. Переконую їх спробувати почати нове життя. Понад сотню почали вчитися читати й писати під час відбування покарання. Майже 200 лікуються від залежностей. 35 здобули вищу освіту. Вивчали політику, економіку, соціологію.

З початком пандемії все ускладнилося. Кожен п'ятий нігерієць втратив роботу. Дехто йде заробляти незаконними способами. Із 200 мільйонів половина живе за межею бідності. Важко сподіватися, що над голодними громадянами пануватиме закон.

Кожен п'ятий втратив роботу

Два роки працювала з викрадачем людей. Його взяли, коли охороняв шістьох дітей. За кожного хотіли 20 тисяч викупу. Батьки стільки не мали, тому малих тримали чотири місяці. Казав, що шкодує про скоєне. Просив візитів імама. За першої ж нагоди втік. За пів року взяли на викраденні зі зґвалтуванням.

Зейнаб Бада, 28 років, вчителька, Лагос:

 Брата двічі заарештовували за торгівлю наркотиками. Щоразу співпрацював із поліцією, тому давали невеликий термін. Йому залишилося два місяці до кінця ув'язнення, але втік з усіма. Вдома батько побив і привів назад.

Брат у тюрмі здобув професію електрика. Треба, щоб усе було гаразд із документами.

12 утеч із в'язниці організували в Нігерії за останні п'ять років. 4365 людей опинилися на волі. З них повернули за ґрати 949 осіб

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!