"Змінити місце реєстрації можна, не виходячи з дому"

 За останній рік понад мільйон українців отримали 4G (четверте покоління мобільного зв'язку, відрізняється швидкістю передачі даних. ГПУ). Цього року інтернет запрацює на найпопулярніших трасах. А до кінця 2023‑го маємо покрити ним практично всю країну, каже 30‑річний Михайло ­Федоров, віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації.

29 серпня минуло два роки його роботи на посаді. Працює найдовше серед міністрів у Кабмін прийшов у першому складі президентської команди. Зустрічаємося в його кабінеті. Тут недавно пофарбували стіни. Є три зони робоче місце, стіл для нарад, кімната зі спортивними тренажерами.

 Що взяв у кабінет? Тут весь мій офіційний гардероб. Дружина допомагала вибирати. До призначення, мабуть, жодного костюма не мав.

Якщо набрати в інтернеті "Михайло Федоров" видає понад 12 тисяч новин. Стежите за тим, що про вас пишуть?

 Звичайно, це частина моєї роботи. Аналізую інформацію, зокрема за що критикують. Це потрібно, щоб розуміти де і що маємо посилити.

За час роботи в уряді ви стали біднішим, згідно з вашою декларацією про доходи. Відчуваєте це?

 Грошей стало менше (2019 року мав на 7,5 млн більше, ніж торік. ГПУ). Та до цього я працював у бізнесі, займався цифровою трансформацією компаній. Це прибутковий напрям. Коли погодився йти в уряд, розумів заробленого мені вистачить, щоб не думати, де взяти на прожиття.

У нашій родині немає зайвих, непродуманих витрат. Живемо просто.

Додаток "Дія" скачали 6 мільйонів разів. Для чого ця програма?

 Це можливість взаємодіяти з державою через мобільний телефон або сайт. Держава це ­сервіс. Має допомагати людині розвиватися, а не заважати. За кілька років усі контакти між людиною й державою відбуватимуться через мобільний додаток. Якщо в когось немає доступу до технології тоді через Центри надання адміністративних послуг. Це спілкування буде просте.

На який сервіс є найбільший попит?

 Змінити місце реєстрації. Зараз це можна зробити онлайн у кількох містах. Хочемо, щоб восени підключилася вся країна.

Коли запрацював сервіс "Дії" з водійськими посвідченнями, установи не мали приладів для зчитування. Чи зараз всюди приймають електронні документи?

 Із цим немає проблем. Поліцейські швидко навчилися перевіряти їх через смартфони. Ми стали першою країною у світі, що прирівняла електронні документи до паперових.

Президент Володимир Зеленський заявляв, що найближчими роками всі державні послуги можна буде отримати по інтернету. Чи це стосується оформлення документів на пенсію?

 Працюємо над тим, щоб можна було оформляти пенсію через портал "Дія". Однак реєстри почали з'являтися не так давно, не вся інформація про трудовий стаж є в електронному вигляді. Дуже багато на папері. Зокрема про праце­влаштування в 1990‑х. Тому іноді треба додавати паперові документи. Але теж можна сфотографувати чи надіслати відскановану копію.

Цифровізація не тільки зручно. Це ще й боротьба з корупцією. Ми бачили багато ситуацій із "мертвими душами". Людини не існує, а на неї оформлюють пенсію в різних громадах.

Тож працюємо над єдиним реєстром соціальних виплат. Плануємо встигнути до кінця 2023 року.

500 мільйонів гривень держава виділила на підключення до інтернету 6 тисяч об'єктів у селах і 602 мільйони гривень на Національну програму з інформатизації. На що конкретно витратять ці гроші?

488 мільйонів це підключення до інтернету більш як трьох тисяч населених пунктів, де проживають 1,2 мільйона українців. Цієї послуги там досі не було.

Також швидкий інтернет отримають 6 тисяч об'єктів соціальної інфраструктури лікарні, школи, пожежні частини, бібліотеки. Провайдери забезпечать безкоштовний wi-fi від цієї будівлі на кілька років. Паралельно такою точкою підключення зможуть скористатися всі люди. Сподіваюся, що за рік-два 95 відсотків населення вдасться підключити до фіксованого інтернету.

Національна програма інформатизації це така бюджетна стаття. Гроші розподіляємо між міністерствами. Вони розробляють продукти, потрібні для цифровізації. Наприклад, ми говорили про єдиний реєстр соціальних виплат. Це частина програми інформатизації. Податкові послуги онлайн також. У Мін'юсту новий реєстр виконавчих проваджень.

Використовуємо допомогу міжнародних фондів, бізнесу. Бо це можливість швидко реалізувати проєкти.

1 липня першому центру підтримки підприємців "Дія.Бізнес" у Харкові виповнився рік. Звернулися 10 тисяч підприємців. Як можна оцінити його ефективність?

 Цей проєкт частина нашої ідеології. Хочемо, щоб Україна була країною підприємців. Щоб люди могли займатися бізнесом і отримати відповідь на питання як наймати працівників, запускати рекламу, сплачувати податки, реєструвати власну справу. По суті, це новий формат публічної послуги "Як стати підприємцем?".

Ми це робимо не за бюджетні кошти. Долучаються бізнесмени в регіонах. Самі організовують і допомагають іншим.

Ви в перших інтерв'ю на посаді говорили, що маєте довірливі стосунки з Володимиром Зеленським. А зараз?

 Постійно спілкуюся з президентом. Електрон­на країна це один із пунктів його програми. Ідея, в яку він мене закохав. Розуміє нашу кінцеву мету про 2023 рік всі державні послуги онлайн, доступ населення до інтернету.

Ви перейшли на українську під час роботи в уряді.

 Під час навчання в університеті я ходив на семінари, багато виступав. Мав щоденну практику українською. У бізнесі більшість клієнтів і працівників у Запоріжжі спілкувалися російською. І коли ми презентували бренд "Дії" у вересні 2019 року, я ще говорив нею. Сказав, що це мій перший і останній такий виступ на посаді.

Для мене немає проблеми перейти на певну мову. Люблю українську, багато читаю. Якщо кілька годин спілкуватимуся, українською починаю думати. Тепер потрібно ще з англійською так.

Із дружиною займається боксом

Михайло Федоров наймолодший міністр за час Незалежності. Очолив відомство у 28 років. Ініціював електронний сервіс державних послуг "Дія".

Народився в місті Василівка Запорізької області. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті соціології та управління. Займався ІТ-бізнесом. 2015‑го заснував і став генеральним директором компанії SMMSTUDIO. За 2018 рік отримав 4,4 млн грн доходу від підприємницької діяльності.

У передвиборчому штабі Володимира Зеленського відповідав за напрям цифрових технологій. Із травня 2019‑го позаштатний радник президента. Того ж року став народним депутатом Верховної Ради за списком партії "Слуга народу".

29 серпня 2019‑го Федорова призначили на посаду віцепрем'єра міністра цифрової трансформації. Член Ради національної безпеки й оборони з 19 березня 2021 року.

Дружина Анастасія навчала англійської мови працівників ІТ-компаній, володіє брендом одягу. Виховують доньку 4‑річну Марію. Люблять мандрувати подорожували до Іспанії, Австрії, Франції, Греції, США, Нідерландів. Мають спільне спортивне хобі бокс. У родини є кіт і собака.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

7