За лічені фемтосекунди. Японські дослідники зловили на камеру приховану фазу речовини
Японські науковці з Токійського інституту науки, Університету Тохоку та Технологічного інституту Нагої вперше зафіксували приховану проміжну фазу речовини під час зміни її властивостей світлом. Дослідження, яке було опубліковане 10 серпня в журналі Physical Review Letters, демонструє, як новий стан матеріалу формується за 30 фемтосекунд у два етапи. Для своїх експериментів дослідники використали лазерні спалахи тривалістю 6 фемтосекунд.
Керівник дослідження Тадахіко Ішікава зазначив: "Ми з'ясували, що прихований стан формується через раніше невідому проміжну фазу."
Об'єктом дослідження став складний метал-органічний каркас, який піддавався впливу світлових імпульсів. Результати експерименту вказують на те, що перехід відбувається у два етапи:
- Спочатку світловий імпульс змінює сили зв'язків між електронами.
- Лише після цієї «електронної струсу» починають зсуватися самі атоми.
Ці результати підкреслюють значення досліджень у галузі матеріалознавства та фотоніки, відкриваючи нові горизонти для вивчення швидких змін у властивостях матеріалів.
Дослідження японських вчених може мати широкий спектр застосувань, зокрема у розробці нових матеріалів, які здатні швидко змінювати свої властивості під впливом світла. Це може бути корисним для створення інноваційних технологій у сферах електроніки, оптики та енергетики. Зрозуміння прихованих фаз речовини також може сприяти розвитку нових методів зберігання інформації та обробки даних на молекулярному рівні.