Експерт про пенсії в 2026 році
Спеціаліст з питань соціальної політики Андрій Павловський висловив свою турботу щодо пенсійного забезпечення в Україні на 2026 рік. За його розрахунками, мінімальна пенсія в цей час становитиме лише 57 доларів, що буде недостатньо для задоволення основних потреб пенсіонерів.
За аналізом Павловського на основі проєкту Державного бюджету на 2026 рік, мінімальна пенсія українців складатиме 2595 гривень, що у доларовому еквіваленті дорівнює 57 доларам. Для пенсіонерів віком 65+ з повним стажем передбачено трошки більшу суму – 76 доларів.
Загальні витрати на пенсії в бюджеті-2026 становитимуть 1,027 трильйона гривень, на 1,6% менше, ніж у 2025 році.
Павловський зауважив, що обіцяна індексація пенсій на 8% не врятує ситуацію, оскільки реальна інфляція може становити 15-20%. Він підкреслив великий розрив між офіційними стандартами і потребами пенсіонерів, пропонуючи збільшення суми пенсії для працездатних аж до 12 тис. гривень і для пенсіонерів до 8 тис. гривень.
Соціальний захист та ризики
За даними експерта, наразі мільйони українців стоять перед ризиком опинитися у бідності, особливо в регіонах біля лінії фронту. Світовий банк передбачає, що кількість осіб, які живуть у бідності, до 2026 року може збільшитися з 25% до 35% населення.
Ця ситуація ускладнюється тим, що соціальні витрати в Україні в основному покриваються за рахунок зовнішнього фінансування від міжнародних партнерів. Внутрішні доходи бюджету лише частково вдовольняють всі витрати, що створює додаткові ризики для економіки країни та соціального захисту населення.
Експерт висловив серйозні обгрунтування та пропозиції щодо пенсійного забезпечення в Україні на майбутній рік. За його словами, відсутні мінімальні гарантії належного рівня життя пенсіонерів існують серйозні ризики соціальної напруги і збільшення бідності в країні.