UA RU EN

Одеський припортовий завод на приватизації: чому стартову ціну неможливо об’єктивно оцінити

Процес приватизації Одеського припортового заводу: виклики та непрозорість оцінювання вартості.

Приватизація Одеського припортового заводу

Одеський припортовий завод (ОПЗ) виставлений на приватизацію у 2025 році. Проте, стартову ціну заводу неможливо об'єктивно оцінити без доступу до даних про його технічний та фінансовий стан, оскільки ОПЗ не працює з вересня 2021 року. Про це заявив партнер компанії Агро Газ Трейдінг (АГТ) Олександр Горбуненко. АГТ планує брати участь у новому конкурсі з приватизації ОПЗ, який відбудеться у 2026 році.

Співпраця з АГТ та оцінка стану заводу

Нагадаємо, що в 2019-2021 роках АГТ співпрацювала з ОПЗ у межах давальницького контракту, під час якого компанія поставила на завод понад 1.4 млрд кубометрів газу. В результаті цієї співпраці було отримано майже 2 млн тонн карбаміду та аміаку, а сукупні виплати АГТ на користь ОПЗ склали 4.5 млрд грн. Однак, під час реєстрації на аукціон АГТ не отримала договору про нерозголошення інформації (NDA), що ускладнює оцінку заводу.

Олександр Горбуненко звернув увагу на те, що востаннє адекватно оцінити вартість заводу можна було, коли він працював, що сталося ще у 2021 році. Він зазначив, що оцінювати завод такого масштабу в умовах війни та тривалого простою є надзвичайно складно.

“Коли підприємство працює, тоді зрозуміло, як рахувати вартість. Є фінансовий показник, є план, є перспектива, і тоді ця ціна буде вищою” - Олександр Горбуненко.

Варто відзначити, що ОПЗ має чотири причали, які, за словами Горбуненка, є важливим активом.

“Найголовніше - наявність у ОПЗ чотирьох причалів. Якщо порахувати вартість будівництва аналогічних споруд сьогодні, то кожен причал коштуватиме не менше ніж $50 млн. А їх чотири. Це готовий порт” - Олександр Горбуненко.

Нагадаємо, що попередній конкурс з приватизації ОПЗ, що відбувся у листопаді 2025 року, було визнано таким, що не відбувся через відсутність учасників. Таким чином, участь АГТ у майбутньому конкурсі створює нові можливості для визначення подальшої долі Одеського припортового заводу.

Приватизація ОПЗ у 2026 році може стати важливим етапом у відновленні його діяльності та залученні інвестицій в українську економіку. Наявність чотирьох причалів на заводі підвищує його привабливість для потенційних інвесторів, однак відсутність даних про фінансовий стан підприємства ускладнює прийняття рішень. Успішна приватизація може відкрити нові можливості для модернізації заводу та його повернення до активної роботи, що, у свою чергу, позитивно вплине на економіку регіону.