Обвинувачення на адресу Starlink
На засіданні комітету ООН у Відні представники Росії та Ірану висловили обвинувачення на адресу супутникової мережі Starlink, звинувативши її у порушенні міжнародного права. Іран назвав роботу Starlink на своїй території незаконною операцією, в той час як Росія заявила про можливе порушення Договору про космос 1967 року, який був ратифікований США та більш ніж 100 іншими країнами.
Starlink, яка налічує близько 9,6 тисяч супутників, використовується як канал зв'язку для Сил оборони України, а також іранськими протестувальниками. За даними Bloomberg, іранці завезли контрабандою близько 50 000 терміналів Starlink. Іран оскаржує діяльність компанії SpaceX в Міжнародному союзі електрозв'язку у Женеві, в той час як Росія вимагає міжнародних переговорів щодо обмеження кількості нових супутників.
Дії України та занепокоєння Росії
Уряд України ухвалив постанову про впровадження білого списку для терміналів Starlink, а для Сил оборони України діє окремий захищений канал через Delta. Міністр оборони України Михайло Федоров наголосив на необхідності верифікації терміналів Starlink. Російська сторона висловила занепокоєння щодо використання великих супутникових мереж, зазначивши, що:
“використання великих супутникових мереж зосереджено в руках приватних компаній, і це навряд чи відповідає інтересам довгострокової стійкості космічної діяльності” - Російська сторона
Ці заяви відображають зростаючу напругу навколо питань, пов'язаних із використанням супутникових технологій у міжнародному контексті. З огляду на стратегічну важливість супутникових комунікацій для різних країн, зокрема в умовах військових конфліктів, це питання може стати предметом подальших міжнародних дискусій та регуляцій. Взаємодія між державами та приватними компаніями у сфері космічних технологій все більше підкреслює необхідність чіткішого визначення правових рамок для забезпечення стабільності та безпеки у космічному просторі.