Вплив Китаю на війну в Україні
На Мюнхенській конференції з безпеки посол США при НАТО Метью Вітакер висловив думку про те, що Китай має можливість вплинути на завершення війни Росії проти України. Вітакер зазначив, що
“Китай міг би зателефонувати Володимиру Путіну і покласти край цій війні завтра ж, а також припинити продаж йому технологій подвійного призначення”.
Цього тижня в Мюнхені також відбулася зустріч міністра закордонних справ Китаю Ван Ї з головою МЗС України Андрієм Сибігою. Під час цієї зустрічі Китай запропонував Україні гуманітарну допомогу у зв'язку з російськими ударами по енергетиці.
Переговори та економічні відносини
Крім того, 17 лютого в Женеві заплановані переговори, в яких візьме участь американська делегація. Очолять цю делегацію Стів Віткофф та Джаред Кушнер. Переговори також включатимуть зустріч з офіційними представниками Ірану, а роль посередників у контактах з цією країною виконуватимуть дипломати з Оману.
У контексті економічних відносин, у січні в китайських портах було відвантажено 1,65 млн баррелів нафти на день, що є найвищим показником з березня 2024 року. Цей обсяг нафти також є другим за величиною місячним показником з моменту вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Ці дані свідчать про активізацію імпорту нафти з Росії, що може мати важливі наслідки для міжнародної економіки та політики.
Заяви Метью Вітакера підкреслюють значення Китаю як потенційного посередника у вирішенні конфлікту між Росією та Україною. Водночас зустріч між міністрами закордонних справ Китаю та України вказує на спроби налагодження діалогу та гуманітарної допомоги в умовах війни. Зростаючий обсяг імпорту російської нафти Китаєм може вказувати на те, що економічні зв'язки між цими країнами залишаються тісними, що може вплинути на глобальні ринки та політичні розрахунки на міжнародній арені.