Заява Віктора Орбана на саміті ЄС
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 19 березня на саміті Європейського Союзу виступив із заявою, що його країна відмовляється підтримувати виділення Україні кредиту в розмірі 90 мільярдів євро. Орбан вимагає відновлення постачання російської нафти трубопроводом "Дружба". Нагадаємо, що Угорщина та Словаччина мають тимчасовий виняток із заборони на імпорт російської нафти, що ускладнює ситуацію у переговорах.
Президент України Володимир Зеленський, напередодні саміту, надіслав листа до Брюсселя, у якому запевнив, що Київ докладає зусиль для ремонту трубопроводу, що постраждав від російського авіаудару. Незважаючи на те, що рішення про кредит погодили ще в грудні, Угорщина, Словаччина та Чехія зобов'язалися не блокувати це рішення. Однак, ситуація залишається напруженою, оскільки Угорщина разом зі Словаччиною продовжують блокувати 20-й пакет санкцій ЄС проти Росії.
Позиція Угорщини та плани ЄС
Європейський Союз планує виділити перший транш кредиту до початку квітня, проте позиція Угорщини ускладнює цей процес. Віктор Орбан підкреслив, що
“отримання нафти - це екзистенційно для угорців. Без отримання цієї нафти всі домогосподарства та угорські компанії збанкрутують”та додав, що
“якщо президент Зеленський хоче отримати гроші з Брюселя, він повинен знову відкрити нафтопровід Дружба”.
Водночас, ЄС офіційно планує повністю відмовитися від російської нафти до 2027 року. Європейська комісія оголосила про готовність виділити кошти на технічну підтримку та відновлення поставок російської нафти в Угорщину та Словаччину. 12 квітня в Угорщині заплановані вибори, що може вплинути на подальший розвиток подій у цій ситуації.
Віктор Орбан підкреслив, що
“позиція Угорщини дуже проста. Ми готові підтримати Україну, коли отримаємо нашу нафту, яку вони блокують. До того часу не буде жодного рішення, вигідного для України”. Це ставить під питання можливість швидкого вирішення ситуації, яка стосується як економічних, так і політичних аспектів.
У зв’язку з цим, Володимир Зеленський висловив сподівання, що “ми дуже розраховуємо на те, що країни та ЄС знайдуть спосіб вирішити це питання”. Ситуація залишається вкрай складною та потребує швидкого реагування з боку всіх учасників переговорів.
Взаємодія між Україною та Угорщиною, а також позиція останньої в контексті санкцій ЄС проти Росії, продовжують залишатися в центрі уваги. В умовах зростаючої політичної напруги та економічних викликів, зокрема, щодо постачання нафти, можливість досягнення компромісу між сторонами є критично важливою. Вибори в Угорщині можуть суттєво вплинути на подальший розвиток подій, адже результати можуть змінити як внутрішню, так і зовнішню політику країни.
Ситуація з кредитом для України стає все більш складною, адже позиції Угорщини та вимоги Орбана щодо постачання нафти можуть суттєво вплинути на подальші переговори в рамках ЄС. В умовах, коли Європейський Союз намагається знайти компроміс, важливо стежити за розвитком подій, особливо з огляду на наближення виборів в Угорщині.