Стратегія збереження зв'язку з українцями за кордоном
Україна розпочала розробку Стратегії збереження зв'язку з українцями за кордоном на 2026-2036 роки. Основними напрямками цієї стратегії є:
- підтримка національної ідентичності;
- сприяння поверненню українців додому;
- створення цифрової екосистеми для надання інформаційної підтримки.
Важливим аспектом є підготовка до завершення терміну дії механізму тимчасового захисту в ЄС, яке очікується в березні 2027 року.
Перша стратегічна сесія
Перша стратегічна сесія з цього питання відбулася у Києві, на якій були присутні представники влади, громадського сектору та міжнародні експерти. На сьогодні за кордоном перебуває понад 5.8 мільйонів українців, які виїхали після лютого 2022 року. Розробка документа проводиться за підтримки Уряду Німеччини через проєкт YOUA, що впроваджується GIZ Ukraine.
Ілона Гавронська зазначила, що з наближенням терміну дії механізму тимчасового захисту, важливо забезпечити українців вибором: перехід на національні дозволи у країнах перебування або ж всебічну допомогу в поверненні до України та інтеграції в українську економіку.
У рамках стратегії планується:
- збереження культурного та інформаційного зв'язку з українцями за кордоном;
- створення умов для добровільної репатріації;
- запуск спеціальної платформи для надання послуг українцям, які планують повернення.
Ця стратегія є важливим кроком для України у збереженні зв'язку з громадянами, які перебувають за кордоном, особливо в умовах глобальних змін і можливого завершення механізму тимчасового захисту. Вона надає не лише нові можливості для захисту національних інтересів, але й відкриває шляхи для активної участі українців у відновленні економіки країни. Залучення міжнародних партнерів, таких як Уряд Німеччини, підкреслює значущість цього процесу в контексті міжнародної співпраці та підтримки українців за кордоном.