UA RU EN

Україна витрачає вдвічі більше води на ВВП, ніж ЄС: 223 млн м³ забруднених стоків

Економіка України вимагає значних витрат води, порівняно з країнами Європейського Союзу, що викликає занепокоєння через забруднення ресурсів. Фото: Мін. Економіки

Вода в економіці України: результати 2025 року

У 2025 році в Україні з природних джерел забрано майже 5 млрд м³ води. Найбільше води було витрачено у:

  • Київській області
  • Дніпропетровській області
  • Одеській області
  • Кіровоградській області
  • Харківській області
  • Миколаївській області

Основними споживачами води залишаються житлово-комунальне господарство та енергетика.

У поверхневі води скинуто майже 3 млрд м³, при цьому понад половина скидів – нормативно чиста вода, а третина – нормативно очищена. Забруднені стоки складають 223 млн м³. Найбільше навантаження від забруднених скидів спостерігається у:

  • Дніпропетровській області
  • Миколаївській області
  • Одеській області
  • Сумській області
  • Кіровоградській області
  • Києві

Основним джерелом забруднення є підприємства водопровідно-каналізаційного господарства.

В Україні витрачається приблизно вдвічі більше води на створення одиниці ВВП, ніж у ЄС. За словами Ірини Овчаренко,

«Плани управління річковими басейнами - це головні інструменти досягнення стандартів ЄС. У 2025 році виконано лише 6 заходів із понад 1600 запланованих. Це сигнал, що потрібно більше відповідальності та концентрації ресурсів.»

Ситуація з використанням водних ресурсів в Україні демонструє серйозні виклики для країни, зокрема в контексті екологічної безпеки та сталого розвитку. Високий рівень споживання води на одиницю ВВП свідчить про потребу в оптимізації водних ресурсів, що може вплинути на конкурентоспроможність економіки. Крім того, недостатнє виконання планів управління річковими басейнами підкреслює важливість зусиль з боку держави для покращення екологічної ситуації та досягнення європейських стандартів у галузі охорони навколишнього середовища.

В умовах високого споживання води на одиницю ВВП, Україні необхідно впроваджувати нові ініціативи для оптимізації використання водних ресурсів. Одним із таких кроків є запуск реформи меліорації, яка вже залучила 77 організацій водокористувачів. Це може суттєво вплинути на покращення екологічної ситуації в країні. Дізнайтеся більше про цю важливу реформу та її вплив на водокористування.