UA RU EN

Українцям прийшли платіжки за тепло, якого не було: прем’єрка закликала не платити

Громадяни отримали рахунки за опалення, яким вони не користувалися: прем'єр-міністр закликала до бойкоту сплат.

Ситуація з платіжками за опалення в Україні

У Києві та інших обласних центрах мешканці отримали платіжки з боргами за опалення за січень, коли через російські удари тепла фактично не було. Російські обстріли вибивали інфраструктуру, що унеможливлювало доставку тепла до домівок. Логіка комунальників полягає в тому, що поки росіяни громили систему, гроші витрачали на ремонт мереж і ліквідацію наслідків ударів. В результаті, у 'Київтеплоенерго' суму ремонтних витрат розклали на абонентів і вписали її у платіжки.

Відповідь влади на кризу

Прем'єрка України вже висловилася щодо цієї ситуації, заявивши, що рахунки оплачувати не потрібно. Економіст Олег Устенко наголосив, що споживачі не повинні платити за послугу, якої їм не надали, зазначивши:

“Чому треба платити за послугу, якої не надали?” – Олег Устенко

Він також додав, що це випробування для будь-якої регіональної влади, адже їй потрібно пояснити ситуацію своїм громадянам.

'Київтеплоенерго' є муніципальним підприємством, що належить місту. Устенко зазначив, що покривати збиток мав би Київ, але київський бюджет, за його словами, "давно тріщить по швах". Грошей на латання дір у ньому немає, і залишається один шлях – звертатися до Кабінету міністрів та шукати кошти у державному бюджеті. Найімовірніше, рахунок ляже на новий резервний фонд, який нещодавно був створений Верховною Радою та наповнений коштами.

Ця проблема стосується не лише Києва, а й усіх регіонів, які потрапляли під обстріли, адже місцеві бюджети також залишаються порожніми. Устенко називає ситуацію випробуванням не тільки для людей, які пережили зиму без тепла, але й для регіональної влади. Це також є приводом для Кабміну замислитися над тим, як витрачати кошти з резервного фонду та яким має бути його обсяг, особливо коли країна готується до нового опалювального сезону. З високою ймовірністю Росія продовжить бити по цивільній інфраструктурі, що ускладнить ситуацію ще більше.

Ситуація з платіжками за опалення в Україні підкреслює не лише економічні труднощі, але й виклики, з якими стикаються місцеві органи влади у умовах війни. Важливо, щоб Кабінет Міністрів оперативно реагував на ці виклики, адже від цього залежить не лише стабільність комунальних служб, але й соціальний спокій населення. Ця криза може слугувати поштовхом для реформування системи фінансування комунальних послуг в Україні, аби уникнути подібних ситуацій у майбутньому.

Ситуація з платіжками за опалення викликає занепокоєння не лише в Києві, але й в інших регіонах України. З огляду на те, що місцеві бюджети зазнають збитків через обстріли, уряд планує перевірити платіжки киян з донарахуваннями за опалення. Це може стати додатковим кроком у вирішенні проблеми, яка стосується багатьох українців, що залишилися без тепла в зимовий період.