У Чехії мінімальна зарплата у 2027 році має зрости на 2500 крон. Підвищення безпосередньо стосуватиметься близько 181 тисячі працівників, серед яких і українці, зайняті на низькооплачуваних роботах, пише Around Prague.
Про домовленість повідомив міністр праці та соціальних справ Чехії Алеш Юхелка. Зростання мінімальної оплати праці відбуватиметься відповідно до автоматичного механізму індексації, який погодили уряд, профспілки та роботодавці.
Як зростатиме мінімальна зарплата в Чехії
За погодженим механізмом мінімальна зарплата поступово наближатиметься до середньої оплати праці в країні. У 2028 році вона має становити 45,8% середньої зарплати.
У 2029 році мінімалка повинна зрости приблизно до 26 900 крон на місяць, що відповідатиме вже 47% середнього заробітку.
Наразі між профспілками та роботодавцями триває дискусія щодо того, як індексувати мінімальну зарплату після 2029 року. Профспілки наполягають, щоб її рівень досяг 50% середньої зарплати.
«Це поріг, якого вимагає Європейський Союз», - заявив голова Чесько-моравської конфедерації профспілок Йозеф Стршедула.
Водночас роботодавці виступають проти такого підвищення. Президент Союзу промисловості та транспорту Ян Рафай звернув увагу, що середні зарплати в Чехії вже збільшуються на 7-8% щороку.
Кого торкнеться підвищення зарплат у Чехії
За даними Інформаційної системи про середні заробітки, мінімальну зарплату отримують близько 4,9% працівників Чехії, або приблизно 181 тисяча осіб.
Найчастіше йдеться про працівників із невисокою кваліфікацією. Мінімальні ставки поширені серед прибиральників, персоналу закладів громадського харчування, працівників роздрібної торгівлі та легкої промисловості. У цих сферах у Чехії працює й чимало громадян України.
Зростання мінімальної зарплати може вплинути і на працівників, які зараз отримують трохи більше встановленого мінімуму. Підвищення найнижчої ставки часто змушує роботодавців переглядати оплату праці й на інших позиціях.
Нагадаємо, лідер партії Свобода і пряма демократія (SPD) і голова Палати депутатів Чехії Томіо Окамура заявив про ведення переговорів з Європейським Союзом щодо припинення тимчасового захисту для українських чоловіків призовного віку.