UA RU EN

Вибори під час війни: у Раді заявили про неготовність законодавства

Ярослав Железняк. Фото: Залізний нардеп

Попри нову хвилю розмов про можливі вибори, у парламенті наразі немає готової законодавчої бази для їх проведення. Підготовка змін триває, але процес далекий від завершення. Про це заявив народний депутат Ярослав Железняк “Залізний нардеп”.

Железняк вказав, що навіть технічно організувати вибори під час воєнного стану неможливо. За його словами, у Верховній Раді працює інклюзивна робоча група під керівництвом Олександра Корнієнка, створена за ініціативою керівництва парламенту.

Вибори в Україні: стан підготовки законодавства

Станом на середину лютого робоча група заслухала лише дві з шести підгруп. За словами Олександра Корнієнка, про швидкі напрацювання не йдеться, адже спершу потрібно сформувати концепцію, а вже потім — текст законопроєкту.

Серед питань, які потребують врегулювання:

  • оновлення Державного реєстру виборців, адже мільйони громадян мають неактуальні адреси

  • участь у голосуванні військових та українців за кордоном

  • можливі обмеження для представників заборонених проросійських партій

  • критерії безпеки для проведення голосування в прифронтових регіонах

Окремо розглядається аудит безпекової ситуації. За оцінками учасників процесу, перевірка може тривати до п’яти місяців. Лише після цього можливі висновки щодо проведення виборів у конкретних громадах.

Проведення виборів під час війни: ключові виклики

Железняк наголосив, що навіть за наявності політичної волі ухвалити необхідні рішення швидко не вдасться. Частина питань є політично чутливими, зокрема щодо участі осіб, пов’язаних із проросійськими силами, та голосування українців, які виїхали за кордон.

Також складним залишається питання безпеки. Робоча група розглядає до 18 критеріїв, які мають визначати можливість проведення голосування у населених пунктах поблизу фронту чи кордону.

За словами депутата, реалістичним сценарієм є підготовка законодавства заздалегідь, щоб у разі завершення війни вибори можна було провести без затримок. Наразі ж говорити про конкретні дати передчасно.

Раніше Ярослав Железняк заявив про новий етап у гучній справі щодо розкрадань на держпідприємствах, яка може мати політичні наслідки. За його словами, 19 лютого НАБУ непомітно розширило коло підозрюваних у провадженні щодо Фонду держмайна.