Вплив війни на Близькому Сході на видобуток нафти
Через війну на Близькому Сході значно скоротився видобуток нафти та судноплавство через Ормузьку протоку. Міжнародне енергетичне агентство відзначило, що видобуток нафти в регіоні зменшився на мільйони барелів на добу, а потік нафти через Ормузьку протоку знизився з приблизно 20 мільйонів барелів до історично низького рівня. Загальне скорочення видобутку становить щонайменше 10 мільйонів барелів на добу. Найбільше постраждали країни, такі як:
- Саудівська Аравія
- Об'єднані Арабські Емірати
- Кувейт
- Ірак
- Катар
Судноплавство через Ормузьку протоку практично зупинено, а також призупинено роботу нафтопереробних потужностей обсягом понад 3 мільйони барелів на добу. У зв'язку з цими подіями, Міжнародне енергетичне агентство переглянуло прогноз зростання світового попиту на нафту у 2026 році, знизивши його на 210 мільйонів барелів на день. Фактори, що пояснюють зниження прогнозу попиту, включають масове скасування авіарейсів у регіоні Близького Сходу, перебої з постачанням зрідженого природного газу, а також уповільнення світової економіки через високі ціни на енергоносії.
Дії США у відповідь на ситуацію
У відповідь на ситуацію, Сполучені Штати планують випустити 172 мільйони барелів нафти зі свого стратегічного запасу. Постачання цього обсягу на ринок триватиме приблизно 120 днів. Президент США Дональд Трамп дозволив почати використання резервів з наступного тижня, що має на меті частково компенсувати зменшення постачань нафти з Близького Сходу.
Ці події підкреслюють серйозний вплив геополітичних криз на світовий енергетичний ринок.
Джерело: Міжнародне енергетичне агентство
Випуск нафти зі стратегічних запасів США може частково стабілізувати ситуацію, але не вирішить проблеми, пов'язані з нестабільністю у Близькому Сході та зниженням попиту на нафту внаслідок економічних труднощів у багатьох країнах.