Відзначення ліквідаторів чорнобильської трагедії
Володимир Зеленський, Президент України, вручив державні нагороди тим, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Серед нагороджених — працівники станції, які продовжували виконувати обов'язки під час окупації у 2022 році, а також ті, хто ліквідовував наслідки удару російського безпілотника по конфайнменту у 2025 році. Урочиста подія відбулася в день вшанування пам'яті загиблих унаслідок катастрофи, яка сталася 26 квітня 1986 року. Для української аудиторії важливо знати, що ці нагороди підкреслюють не лише минулі заслуги, а й сучасну боротьбу за безпеку ядерних об'єктів в умовах війни.
Хто отримав ордени
Олександр Новіков удостоєний ордена «За заслуги» І ступеня за роботу зі стабілізації конструкцій об'єкта «Укриття». Орден «За заслуги» ІІІ ступеня отримали:
- Олександр Бєлобров, який під час окупації у 2022 році керував ремонтною бригадою;
- Руслан Гнатчук за ліквідацію наслідків влучання російського дрона в конфайнмент у лютому 2025 року;
- Сергій Гончаров, який забезпечував роботу систем водоочищення та сховищ у період окупації;
- Анатолій Чумак, який керував медичною службою в 30-кілометровій зоні після катастрофи.
Василь Сидоренко нагороджений орденом «За мужність» ІІ ступеня за участь у стабілізації четвертого енергоблока 26 квітня 1986 року. Орден «За мужність» ІІІ ступеня вручили:
- Михайлу Алєксєєнку за ліквідацію пожежі в кабельних тунелях ЧАЕС;
- Олександру Колесніку за роботу з ліквідації наслідків удару дрона по обшивці арки конфайнменту;
- Олександру Комаренку, який у 2025 році усував наслідки удару безпілотника на висоті 80 метрів.
Наталія Дячук отримала орден княгині Ольги ІІІ ступеня за організацію харчування українського персоналу під час окупації в березні-квітні 2022 року. Завдяки її зусиллям понад 200 співробітників змогли продовжити роботу в Зоні відчуження.
26 квітня 2026 року в Україні та світі вшановують пам'ять жертв аварії на ЧАЕС. Володимир Зеленський разом із генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі відкрили виставку «Чорнобиль: люди і сенси», яка нагадує про трагедію та героїзм ліквідаторів.
Це нагородження — важливий крок у визнанні мужності та відваги тих, хто брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тих, хто працював на станції під час війни. — Володимир Зеленський
Вшанування пам'яті загиблих та відзначення заслуг ліквідаторів підкреслює значення історичної пам'яті для українського суспільства, а також важливість міжнародної співпраці для безпеки ядерних об'єктів.
Важным шагом в признании заслуг ликвидаторов Чернобыльской аварии стало учреждение новой государственной награды, о чем недавно подписал указ Владимир Зеленский. Это решение подчеркивает не только значимость прошлых событий, но и современную необходимость поддерживать тех, кто продолжает бороться с последствиями аварии. Узнайте больше о том, как Украина отмечает вклад ликвидаторов и какие новые медали будут вручены, в нашем материале о создании медали для чернобыльцев.