США прискорюють згортання військової присутності в Європі без перехідного періоду
План США щодо військової присутності в Європі
Як повідомляє Главком: США планують прискорити згортання частини військової присутності в Європі без перехідного періоду. Конкретні пропозиції Пентагон представить на червневій конференції НАТО. Це рішення викликане зміщенням фокусу Вашингтона на Китай та Індо-Тихоокеанський регіон. Скорочення військ передбачає виведення американських винищувачів, стратегічних бомбардувальників, високоточних засобів ураження, військово-морських сил і літаків-заправників.
Перехідного періоду для виведення військ не передбачено, що може викликати занепокоєння серед союзників. У квітні 2026 року Пентагон оголосив про виведення близько 5 тисяч військових із Німеччини. Ці зміни закріплені в Стратегії національної безпеки та Стратегії національної оборони США.
«Ми хочемо надати союзникам необхідну інформацію та ясність, щоб якомога швидше та ефективніше просувати перехід до європейської оборони, в якій союзники беруть на себе основну відповідальність за конвенційну оборону Європи». - Александр Велес-Грін, старший радник США з оборонної політики
Ризики для НАТО та реагування союзників
Скорочення стосується Моделі сил НАТО (NATO Force Model), яка визначає розгортання військ за 10-30 днів та мобілізацію до 800 тисяч солдатів за шість місяців. Планується скорочення американських винищувачів на третину. Крім того, під скорочення потрапляють:
- стратегічні бомбардувальники
- високоточні засоби ураження великої дальності
- військово-морські сили
- літаки-заправники
На тлі цих змін представник Пентагону зазначив, що «Трамп завжди залишає за собою право діяти будь-яким чином, який він вважає за доцільне в будь-якій ситуації».
Ці рішення можуть створити ризики для східного флангу НАТО, оскільки зменшення американської військової присутності в Європі змінює баланс сил у регіоні. Німецька бригада, яка розміщена в Литві, може зіткнутися з новими викликами в умовах скорочення американських військ. З огляду на ці обставини, подальші дії США в Європі потребують уважного моніторингу та оцінки з боку союзників.
Зменшення американської військової присутності в Європі вказує на стратегічне перепрофілювання США, яке, в свою чергу, може суттєво вплинути на безпеку та стабільність регіону. Це рішення також підкреслює зростаючу відповідальність європейських союзників у забезпеченні власної оборони. Спостерігачі очікують, що на червневій конференції НАТО будуть обговорені нові механізми співпраці та підтримки, щоб компенсувати можливі прогалини в безпеці, викликані виходом американських військ.
Скорочення військової присутності США в Європі викликане не лише зміщенням акцентів на Індо-Тихоокеанський регіон, але й необхідністю адаптації до нових геополітичних реалій. Водночас, зменшення кількості американських військ до рівня 2021 року може суттєво вплинути на обороноздатність НАТО, оскільки союзники повинні будуть взяти на себе більшу відповідальність за безпеку в регіоні.
Читайте також

