Валютний контроль: поняття, цілі та напрямки

Для розрахунків по операціях, що здійснюються в нашій країні, використовується національна одиниця розрахунку - гривня. Але в деяких випадках для проведення фінансової операції потрібна інша валюта. Саме ці ситуації і підлягають регулюванню валютного законодавства.  У цій статті ми проаналізуємо валютный контроль в банке і на підприємстві, а також з'ясуємо його значення.

Отже, що ж означає термін «валютний контроль»? Пояснимо простими словами. Валютним контролем називають дії, завдяки яким забезпечується дотримання закону і правил, пов'язаних з розрахунками у валюті.

У глобальному сенсі за виконанням цих норм стежать: Національний Банк України, митний комітет, уряд, Міністерство фінансів, Виконавча влада.

Безпосередній же контроль здійснюють так звані агенти валютного контролю - комерційні банківські організації - наділені повноваженнями НБУ. Вони несуть відповідальність за те, щоб всі платежі були оформлені правильно, а відомості надані в повному обсязі.

Якщо ж говорити про те, для чого і навіщо, взагалі, потрібен валютний контроль, то його головна мета полягає в тому, щоб забезпечити повне дотримання валютного законодавства.

Крім цього, контроль проходить за напрямками:

  • спостереження за відповідністю операцій закону;
  • перевірка факту виконання зобов'язання між резидентами і нерезидентами;
  • перевірка достовірності звітності за валютними операціями.

Тепер обговоримо, в яких країнах є валютний контроль. Велика кількість держав використовували методику валютного контролю, коли переживали важкі часи в своїй економічній життя. Якщо наводити приклади з історії, то здійснення такого контролю активно застосовувалося в післявоєнний період.

У більш пізній час валютний контроль був реалізований в таких великих державах, як Франція, Японія, Німеччина. Зараз більшість стабільних країн не застосовує контроль над операціями в іноземній валюті та цілком успішно обходиться без нього. Але частина держав як і раніше використовує цей режим. До цього числа входять близько 50 країн, таких як Чехія, Туреччина, Польща, Ізраїль.

Отже, всі тонкощі валютного контролю в нашій державі відображені в законодавстві, там же визначені суб'єкти даного режиму.