Заборгованість на ринку електроенергії досягла 41 млрд: чому це загрожує інвестиціям
Заборгованість на балансуючому ринку електроенергії України
Як повідомляє Главком: Заборгованість на балансуючому ринку електроенергії України досягла критичного рівня, створюючи замкнене коло боргів між НЕК "Укренерго" та учасниками ринку, що блокує інвестиції, зокрема в системи зберігання енергії. Станом на 20 листопада 2025 року заборгованість учасників балансуючого ринку перед НЕК "Укренерго" сягнула 41 млрд грн. Протягом 2025 року борг зріс на 18,6%, що свідчить про системний характер проблеми.
Стан боргів НЕК "Укренерго"
На середину листопада борг НЕК "Укренерго" перед учасниками балансуючого ринку досяг 21 млрд грн, що є історичним максимумом і демонструє зростання на 27% порівняно з початком року. Заборгованість "Укренерго" перед учасниками ринку за 2025 рік зросла на 36%, досягнувши 22,9 млрд грн. За таких умов у системі балансування фактично зафіксовано замкнене коло боргів, яке самовідтворюється.
Експерти зазначають, що за такого стану розрахунків будь-які регуляторні спрощення або стимули перестають бути аргументом для інвестора, зокрема при ухваленні рішень щодо реалізації проєктів з будівництва установок зберігання енергії. Ольга Савченко підкреслила, що йдеться насамперед про перегляд механізмів покладених зобов’язань (ПСО) як системний крок, а також про реальне врегулювання проблеми неплатежів великих боржників, у тому числі підприємств критичної інфраструктури.
Ситуація на балансуючому ринку електроенергії в Україні вказує на нагальну потребу в реформуванні механізмів фінансування та розрахунків між учасниками ринку. Зокрема, значна заборгованість може призвести до відмови інвесторів від нових проектів, що у свою чергу загрожує енергетичній безпеці країни. Вирішення цієї проблеми вимагатиме не лише перегляду існуючих зобов’язань, але й комплексного підходу до реформи енергетичного сектора, що стане важливим кроком для стабілізації ринку.
Читайте також

