Як красиво і незвично пофарбувати яйця на Великдень

Попри деяку заплутаність дат Великодня цього року, деякі українці все ще планують святкувати цей день найближчим часом. Саме тому потрібні ідеї як пофарбувати яйця до Великодня чи спекти пасхальний пиріг.

Питання, як і чим фарбувати яйця на Великдень, досить цікаве. Адже в цьому питанні чимало нюансів та багато традицій. Тому, як фарбувати яйця в цибулевому лушпинні чи як фарбувати яйця харчовою фарбою, залежить тільки від власних уподобань. 

Як фарбувати яйця харчовими барвниками (та іншим способом): що варто знати про цю традицію? 

Що цікаво, то яйця фарбують на Великдень та доволі часто, в різних країнах та культурах. Хтось робить це у харчовому барвнику (харчовою фарбою), хтось сухим барвником чи взагалі натуральними матеріалами. 

Проте, повернемося до початку: традиція фарбування яєць на Великдень (Пасху) має глибокі корені і пов'язана з давніми обрядами та символами різних культур. 

ідеї як пофарбувати яйця на Великдень

Найпопулярніші з них: 

 1. Дохристиянські обряди. Фарбування яєць має свої коріння в дохристиянських обрядах весняного оновлення та відродження. Деякі народи вірили в силу яйця як символу життя, плодючості та відродження. Вони використовували фарби, щоб прикрашати яйця та відзначити прихід весни та нового життя.

 2. Християнство та Пасха. Пізніше, коли християнство стало домінуючою релігією у багатьох регіонах світу, багато з цих обрядів було відновлено та перетворено у християнські традиції. Наприклад, яйце, яке символізувало нове життя, стало символом воскресіння Христа у Пасхальній традиції.

 3. Символіка кольорів. У різних культурах та традиціях, кольори, якими фарбують яйця, можуть мати різні символічні значення. Наприклад, українські писанки часто мають глибокий символізм кольорів, де червоний означає кохання та життя, чорний — смерть та зло, а зелений — весну та природу.

 4. Традиції та звичаї. У багатьох країнах по всьому світу фарбування яєць на Великдень залишається важливою частиною святкування. 

Отже, традиція фарбування яєць на Пасху походить із давніх обрядів, проте їх актуальність не зменшується з роками.

Де та як фарбують яйця? 

Розфарбовані яйця або крашанки створюють у багатьох країнах. При цьому традиції можуть відрізнятися та значно: 

 1. Українські писанки — це відомі по всьому світу великодні яйця, які прикрашаються різнокольоровими візерунками за допомогою воску та спеціальних технік. Кожен візерунок має символічне значення, а кольори виражають певні поняття та побажання.

 2. У Польщі відома традиція фарбувати яйця з використанням натуральних матеріалів, як цибуля, кава чи листя рослин. Це дає яйцям унікальний вигляд та природні візерунки. Схожі способи використовують й в Україні. 

 3. У Греції традиція красити яйця на Пасху доповнюється й іншими ритуалами.  

 4. У Великобританії та інших країнах, де поширені традиції Великодня, діти часто беруть участь у традиційних іграх з крашанками, як змагання на найміцніше або на найкраще прикрашене яйце.

 5. У Румунії існує традиція обливати один одного водою чи фарбою під час Пасхального святкування. Це символізує очищення та нове народження, що є важливими аспектами святкування.

 6. У деяких регіонах Іспанії також заведено фарбувати яйця та освячувати їх в церкві. 

Пасхальні яйця мають чимало старих традицій, які й досі святкуються в день Великодня. 

Як пофарбувати яйця натуральними засобами?

В Україні, як і в Польщі, популярними є саме натуральні фарбники. Зазвичай, мова про лушпиння цибулі, куркума чи буряк. 

Лушпиння цибулі 

ідеї як пофарбувати яйця на Великдень

Фарбування яєць цибулею — це простий і природний спосіб надати їм природний колір. Як це зробити: 

 1. Підготовка лушпиння від цибулі. Збережіть її від декількох цибулин. Можна зібрати лушпиння з різних видів цибулі, якщо хочете отримати різні відтінки.

 2. Перед тим, як почати, варто підготувати яйця. Якщо вони свіжі, краще додати кілька крапель оцту до води під час варіння. Це допоможе зробити лушпиння кращим барвником. 

 3. Далі додайте лушпиння в каструлю з окропом та яйцями. 

 4. Доведіть воду до кипіння, а потім зменште вогонь і готуйте фарбу пару хвилин. Чим довше варити, тим глибшим колір буде, проте варто памʼятати, що яйця краще не переварювати. 

 5. Після фарбнику потрібно охолодити.

 6. Якщо потрібно отримати глибше покриття, підтримуйте яйця в розчині довше або використовуйте більше лушпиння. 

 7. Після того, як яйця охолонуть, видаліть лушпиння та протріть яйця. 

З лушпиння можна отримати яйця різного кольору. 

Каркаде та куркума

Ще один варіант, як пофарбувати яйця, використати чай каркаде та приправу куркуму. 

ідеї як пофарбувати яйця на Великдень

Як це зробити: 

 1. Краще всього використовувати свіжі яйця. Їх потрібно відварити одразу або одразу варити у фарбнику. 

 2. Далі підготуйте наступний розчин: для куркуми — розчиніть куркуму в воді, для каркаде — додайте каркаде в гарячу воду.

 3. Готові яйця можна проварити в розчині або занурити у фарбі. 

 4. Після того, як розчин охолоне, вийміть яйця з води і дайте їм підсохнути. 

Після цього можна нанести на поверхню малюнок. 

Як пофарбувати яйця фарбником?  

Готовий фарбник є перевіреним варіантом. Для початку варто підготувати місце для фарбування.

Перед початком роботи перевірте, чи є яйця цілими. Якщо вони свіжі, краще їх зварити, якщо інакше не зазначене в інструкції. 

як і чим фарбувати яйця на Великдень

Загалом, варто орієнтуватись саме на інструкцію до фарби. Її використовуючи чи для сирих, чи вже для старих яєць. 

Після цього опустіть яйця в фарбу або нанесіть фарбу за допомогою пензля або спеціальних фарбувальних ручок. Варто експериментувати з різними кольорами та візерунками, наносячи фарбу різними способами. Після фарбування залиште яйця на сушіння на паперовому рушнику або сітці, щоб вони повністю висохли. Після варто нанести візерунки чи інші деталі.

Як зробити оригінальні дизайни для крашанок? 

Створення нестандартних та оригінальних дизайнів для яєць на Пасху може бути захоплюючим та творчим процесом. До нього можна залучити дітей та інших членів родини. 

як і чим фарбувати яйця на Великдень

Які дизайни будуть дійсно вдалим вибором для Великодня: 

 1. Геометричні візерунки. Використовуйте скотч або стікери, щоб створити геометричні візерунки на яйцях. Пофарбуйте яйця у різні кольори, а потім наклейте на них скотч чи стікери відповідно до обраного дизайну. Потім пофарбуйте яйця в інший колір. Після потрібно зняти скотч. 

 2. Марблінг. Зануріть яйця в склянку з водою, в якій розведена акрилова фарба. За допомогою зубного палички або ножа, створюйте візерунки, перетягуючи фарбу на поверхні води. Потім обережно опустіть яйця в цей розчин, дайте їм висохнути, а потім протріть зайву фарбу з поверхні.

 3. Емальовані яйця. Використовуйте воскові олівці або віск, щоб малювати дизайни на яйцях. Покрасьте яйця в основний колір, а потім намалюйте на них бажані малюнки воском. Потім пофарбуйте яйця в інший колір. 

 4. Покладіть листя або траву на поверхню яйця, і закріпіть їх тонкими пакетами або гумкою. Потім пофарбуйте яйця у бажаний колір. Після висихання видаліть листя.

 5. Використовуйте малюнки або шаблони для створення дизайнів на яйцях. Накладіть шаблон на яйце і пофарбуйте його в один колір. Після висихання видаліть шаблон.

В цілому краще вибрати відразу кілька варіантів, щоб створити унікальні дизайни. Якщо на це немає часу, можна просто пофарбувати яйця та долучити до цього процесу всю сімʼю.