Хто такий ортодонт: усе про професію ортодонта

Останні роки, як ніколи раніше, популярності набрала професія ортодонта. Такий професіонал і досить непогано заробляє, а обов'язків і проблем у нього менше, ніж у стоматолога. До того ж у нього є можливість працювати з постійними клієнтами (основна специфіка роботи). 

Утім, питання, хто такий ортодонт, може бути не до кінця зрозумілим. Багато майбутніх лікарів повинні більш точно вивчити, лікар ортодонт хто це, перш ніж обирати цей напрямок у роботі. 

Хто такий лікар ортодонт?

Розбираючись, хто такий лікар стоматолог-ортодонт або окремо ортодонт, потрібно розуміти різницю в таких спеціальностях. Тому що професія ортодонта-стоматолога передбачає більше роботи, ніж у просто ортодонта. 

Крім того, хто такий ортодонт і що він робить, потрібно розуміти, що він робить і як вивчитися на таку професію. 

хто такий лікар ортодонт

Ортодонт і стоматолог — це дві різні спеціалізації в галузі стоматології. У чому їхні відмінності:

 1. Ортодонт — це стоматологічна спеціалізація, яка займається діагностикою, профілактикою та лікуванням аномалій прикусу і неправильного розташування зубів і щелеп. Ортодонтичні проблеми можуть включати кривизну зубів, неправильний прикус та інші дефекти. Ортодонт використовує різні методи лікування, як-от брекети, знімні апарати, щоб скорегувати положення зубів і щелеп і відновити правильний прикус.

 2. Стоматолог — це загальна спеціалізація в стоматології, яка охоплює широкий спектр стоматологічних послуг, включно з профілактикою, діагностикою, лікуванням і відновленням зубів і ясен. Стоматолог може займатися загальними процедурами, як-от чищення зубів, пломбування, видалення зубів, кореневе лікування, встановлення зубних протезів та імплантація. Вони також можуть проводити естетичну корекцію зубів, як-от відбілювання і відновлення форми та кольору зубів.

Основна відмінність між ортодонтом і стоматологом полягає в тому, що ортодонт спеціалізується на корекції аномалій прикусу і розташування зубів і щелеп, тоді як стоматолог охоплює широкий спектр загальних стоматологічних послуг, включно з профілактикою, лікуванням і відновленням зубів і ясен.

У чому полягає робота ортодонта?

Розглядаючи питання, хто такий стоматолог-ортодонт, варто розуміти не тільки хто це, а й що він робить. 

Робота ортодонта полягає в діагностиці, профілактиці та лікуванні аномалій прикусу і неправильного розташування зубів і щелеп. 

Що в основному робить ортодонт:

 1. Діагностика. Ортодонт проводить огляд пацієнта, аналізує медичну та стоматологічну історію, а також робить рентгенограми, відбитки та цифрові відбитки зубів для діагностики стану прикусу й оцінки необхідності корекції.

 2. Планування лікування. На основі діагностики ортодонт розробляє індивідуальний план лікування, який може містити використання брекетів, знімних апаратів, еластичних гумок та інших методів корекції зубного ряду.

 3. Корекція прикусу і розташування зубів. Основне завдання ортодонта - це виправлення неправильного положення зубів і щелеп для відновлення правильного прикусу. Це може включати в себе вирівнювання зубів, усунення перекосів, розширення або звуження дуги щелепи та інші корекційні процедури.

 4. Моніторинг прогресу лікування. Ортодонт регулярно відстежує прогрес лікування, регулюючи брекети і додаткові апарати, а також коригуючи план лікування залежно від змін у прикусі та розташуванні зубів.

 5. Завершення лікування. Після завершення лікування ортодонт забезпечує необхідний догляд за результатом, включно з видаленням брекетів або інших апаратів, поліруванням зубів, рекомендаціями щодо використання ретейнерів і регулярними контрольними візитами для підтримання правильного прикусу і стійкості результатів.

Загалом робота ортодонта спрямована на досягнення правильного прикусу і гарної посмішки у пацієнтів, а також на поліпшення їхнього здоров'я і загального самопочуття пацієнта.

У чому різниця в роботі ортодонта для дорослих і для дітей?

Розбираючи, хто такий ортодонт, потрібно розуміти, що зазвичай такий фахівець працює з дорослими і окремо з дітьми. 

хто такий лікар ортодонт

Хоча основні принципи роботи ортодонта для дорослих і дітей залишаються тими самими (діагностика, планування лікування і корекція прикусу), є кілька ключових відмінностей у підході та методах, які використовуються для кожної групи пацієнтів:

 1. У дітей ще триває ріст і розвиток кісток і зубів, тому ортодонт для дітей часто працює з цими природними процесами, щоб коригувати прикус і розташування зубів. У дорослих кісткова тканина вже остаточно сформована, тому лікування може вимагати складніших методів, навіть хірургічної корекції або використання імплантів.

 2. Дорослі та діти можуть по-різному реагувати на лікування ортодонтичними апаратами. Дорослі частіше усвідомлюють значущість лікування і краще дотримуються інструкцій лікаря, тоді як діти можуть відчувати більший опір або мати труднощі з дотриманням режиму.

 3. У дорослих можуть бути проблеми, пов'язані з втратою зубів, зносом зубів і зменшенням кісткової тканини (це все може вплинути на результати лікування і вибір методів корекції). У дітей, навпаки, процес лікування може бути успішним через вищу пластичність кісток і простоту корекції.

 4. У дорослих часто вищі вимоги до зовнішнього вигляду, тому ортодонт може приділяти більше уваги естетичним аспектам лікування (вибір брекетів або прозорих вирівнювальних систем). 

 5. Супутні проблеми. У дорослих можуть бути супутні проблеми зі здоров'ям, як-от пародонтальні захворювання або артрит скронево-нижньощелепного суглоба, які також можуть вплинути на результати лікування і вибір методів корекції.

Загалом ортодонтичне лікування для дорослих і дітей може бути схожим за методикою, але різними в реалізації. Працювати з такими групами пацієнтів доводиться по-різному.