Аналіз висловлювань Олександра Дугіна
Оглядач The Atlantic Саймон Шустер аналізує висловлювання філософа Олександра Дугіна, який відомий як "мозок Путіна". У своєму інтерв'ю блогерці Ксенії Собчак Дугін не зміг чітко пояснити цілі війни, що свідчить про виснаження російської еліти. Він зазначив, що шанси Росії на перемогу в нинішніх умовах є критично низькими, заявивши:
«За нинішніх еліт наші шанси не лише на перемогу, а й просто на те, щоб утримати країну, критично низькі».
Російські ідеологи, які роками виправдовували вторгнення в Україну, більше не можуть пояснити, заради чого триває війна. Дугін, який вибудовував вчення "неоєвразійство" для обґрунтування конфлікту, говорив про "величезний вихід із міст, майже релігійний, як вихід євреїв з Єгипту", а також про перетворення російських міст на "неоантичні руїни". Розрив між тим, що росіяни знають про війну, і тим, що каже Кремль, став надто великим навіть для прихильників війни.
Ситуація на фронті та реакція Кремля
Відомо, що втрати Росії в цій війні значні — понад мільйон росіян убито або тяжко поранено. Командири щомісяця втрачали десятки тисяч солдатів, а російський наступ на сході України навесні загруз. Українські дрони щоночі завдають ударів по російських об'єктах, зупиняючи нафтопереробні заводи і закриваючи аеропорти. На півдні українські дрони почали підривати військові колони на трасі з Росії до Криму. Ці дії призвели до введення нормування пального в Криму.
Дрони також атакували Санкт-Петербург під час щорічного економічного форуму, пошкодивши військовий корабель біля Кронштадта та підпаливши нафтовий термінал. Володимир Зеленський у відкритому листі до Путіна закликав до переговорів, на що Путін відповів відмовою, заявивши про "елементи грубості" в листі. Тріщини в кремлівському консенсусі стали помітні навесні, коли впливові росіяни почали визнавати, що війна зайшла в глухий кут і її потрібно зупиняти. Як зазначив Михайло Зигар:
«Рік-два тому впливові росіяни ще казали, що війну треба довести до перемоги. Тепер ніхто так не каже».
Ця ситуація вказує на те, що всі вкрай виснажені, і не залишилося нікого, хто хотів би продовження війни, за можливим винятком Путіна й Дугіна. Ці фактори свідчать про серйозні зміни у сприйнятті війни серед російської еліти та суспільства.
Зростаюче невдоволення серед російських еліт та суспільства щодо тривалості війни, а також критичні втрати з боку Росії, вказують на можливі перетворення в політичному курсі Кремля. Відсутність чіткої мети конфлікту та зростання тиску з боку населення можуть призвести до перегляду стратегії Росії в Україні. Ситуація залишається напруженою, і розвиток подій може суттєво вплинути на подальшу політику Кремля та міжнародні відносини в регіоні.
У той час, як навіть найбільш віддані прихильники Кремля починають визнавати неможливість досягнення перемоги над Україною, аналітики звертають увагу на зростаючі тріщини в російській військовій стратегії. Ці зміни в позиціях відображають все більшу невпевненість російської еліти у подальшій боротьбі, що ставить під сумнів не лише їхню риторику, а й саму стратегію ведення війни.