Ціни на пальне завищені на 15 грн, АЗС заробляють 8 грн з літра
В Україні ціни на пальне вже зараз перевищують реальну ринкову вартість на 14–16%, а з початку 2026 року очікується ще одне подорожчання — на 7–10%. Таку оцінку дали експерти паливного ринку, пояснюючи це підвищенням акцизів та відсутністю державного контролю за цінами. Про це пише “Kyiv 1”
За словами аналітиків, нинішня ситуація спричинена концентрацією ринку в руках кількох великих компаній, що фактично створює умови для монополізації. Через це АЗС отримують до 8 гривень прибутку з кожного проданого літра пального, тоді як роздрібні ціни штучно утримуються на високому рівні.
Акцизи зростуть — пальне подорожчає
З 1 січня 2026 року в Україні набуде чинності новий етап підвищення паливних акцизів. Це безпосередньо вплине на роздрібну вартість бензину, дизеля та автогазу.
Очікується, що акцизи на пальне зростуть:
-
бензин — з 271,7 до 300,8 євро за тонну;
-
дизель — з 215,7 до 253,8 євро за тонну;
-
скраплений газ — зі 173 до 198 євро за тонну.
За попередніми оцінками, нові ставки можуть додати ще 1,5–2 гривні на літрі пального плюс близько 5% загальної надбавки.
Можливий дефіцит і ріст цін
Фахівці також оцінюють ризик дефіциту пального на рівні до 40%, що може спровокувати різке зростання цін і перебої з постачаннями. Вони радять водіям заздалегідь підготуватись — хоча б частково створити запас пального.
У листопаді ціни на АЗС виглядали так: бензин А-95 — 58,66 грн/л, дизель — 56,52 грн/л, автогаз — 34,46 грн/л. Однак аналітики попереджають, що теперішня стабільність може бути тимчасовою, і вже найближчими місяцями ситуація на ринку різко зміниться.
Читайте також

